HuffPost Life'ın haberine göre, ABD’li bilim insanları tarafından yapılan araştırma için katılımcılar, duygusal ve sosyal yalnızlık seviyelerini ve uyku kalitelerini derecelendiren bir anket doldurdular.

Sonuçlar, özellikle genç yetişkinler arasında daha iyi kalitede uyku ile daha az yalnızlık arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, duygusal yalnızlığı bir partnerle yakınlığın eksikliği olarak tanımlarken, sosyal yalnızlığı daha geniş bir sosyal ağın eksikliği olarak tanımladılar.

Uzmanlar yalnızlık ile iyi uyumayan gençler arasında neden daha güçlü bir ilişki olduğunu bilmiyorlar ancak bunun, iyi dinlenmediklerinde başkalarıyla etkileşime girmeyi tercih etmemelerinden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorlar. Ayrıca, uyku eksikliği artan kaygıya ve ruh hali sorunlarına da yol açabiliyor.

Çalışmayla bağlantısı olmayan Los Angeles merkezli klinik uyku psikoloğu Nicole Moshfegh, "Daha çaresiz hissedebiliriz, daha düşük öz değer veya öz saygı duygusuna sahip olabiliriz, sonra kendimizi yalnız ve izole edilmiş hissetmeye başlayabiliriz" dedi. Moshfegh, diğer çalışmaların yalnızlığın kötü uykuya yol açtığını ve bunun da iki yönlü bir etkiye işaret ettiğini belirtti.

BEYİN FONKSİYONLARINI ETKİLİYOR

Bu bağlantının bir diğer olası nedeni, uykunun hızlı göz hareketi (REM) evresinde beynin günün düşüncelerini ve anılarını işlemesidir. Beyniniz bozulan uyku düzenleri nedeniyle sürekli kesintiler yaşarsa, günün olaylarını tam olarak işleyemez ve uyandığınızda daha fazla ruh hali sorununa yol açabilir.

Vücudunuzun sirkadiyen ritminin düzenli uyku düzeninizle senkronize olmasını sağlamak için uzmanlar, "tutarlı bir yatma vakti yerine, her gün tutarlı bir uyanma saati belirleyin" diyor. Düzenli öğünler, günlük rutinler ve her sabah en az 15 dakika güneş ışığı almak sirkadiyen ritmi düzenlemeye yardımcı olabilir.

Stres genellikle uykuyu bozan bir etken olduğundan, farkındalık teknikleri uygulamak veya rahatlatıcı egzersizler yapmak gibi stres seviyelerini düşürmenin farklı yollarına bakabilirsiniz. Günlük tutmak stresi uzak tutmanın bir başka yoludur. Düşüncelerinizi kağıda dökerek stres faktörlerini değerlendirebilir ve belirleyebilirsiniz.

Uzman, "şekerleme yapmaktan kaçının" diyor, "çünkü bunlar uyku ihtiyacı ve dürtüsünü azaltabilir." diye ekliyor. Bu ipuçları yalnızlık duygusunu hafifletmiyorsa, profesyonel bir ruh sağlığı danışmanından yardım almayı düşünebilirsiniz.