Reklamsız Sözcü

Vergi borcunu ödemeyene tatile yok

Hollanda hükümetinin son yaptığı düzenlemelere göre, vergi borcunu ödemeyenler uçağa binemeyecek

android-time 16:28 25 Temmuz 2015
Vergi borcunu ödemeyene tatile yok
Hollanda hükümetinin son yaptığı düzenlemelere göre, vergi borcunu ödemeyenler uçağa binemeyecek

Hollanda’da geçtiğimiz hafta ilk ve orta dereceli okulların tatil olmasıyla birlikte tatil sezonu başlamış bulunuyor. Birçok Hollandalı ise tatil için havayolu ulaşımını tercih ediyor. Ancak sorun şu ki, eğer vergi borcunuzu ödememiş bir Hollandalı’ysanız, artık o uçağa binemeyeceksiniz. Çünkü Hollanda bir süredir, vergi ve diğer devlet kurumlarına ödenmeyen borçlarını bu şekilde tahsil ediyor.

ÖNCE PASAPORT, SONRA VERGİ KONTROLÜ

Prosedür ise, havalimanında önce pasaport kontrolü, ardından da vergi borcu kontrolü yapmak şeklinde gerçekleşiyor. BBC’de yer alan habere göre, vergi memurlarının geçen hafta yaptığı kontrol sırasında, 19 bin euro vergi borcu olan bir kişi durdurulmuş. Vergi memurlarının uçağa binmesine izin vermemesi üzerine, bu kişi 19 bin euro cezayı peşin ödemiş.

‘CİDDİ MİKTARDA BORÇ TAHSİL EDİYORUZ’

Vergi dairesi yetkilisi Johan Hooglugt, bu sayede ciddi miktarda borç tahsil ettiklerini belirtiyor. Öyle ki, tatil sezonunun başlamasından bu yana vergi dairesi 500 bin euroluk borç tahsil etmiş. Hollanda’daki havaalanlarında sadece vergi borcu değil, trafik cezaları, paraya çevrilen hapis cezaları da kontrol ediliyor.

GEÇEN YIL 1,2 MİLYON EURO ÖDENMEYEN VERGİ CEZASI TAHSİL EDİLDİ

Havaalanlarını kontrol eden kraliyet özel birlikleri, geçen yıl 1,2 milyon euro tutarında ödenmeyen ceza topladı. Vergi dairesinin açıklamasına göre, kişi başı ortalama bin 800 euro borç tahsilatı yapıldı. Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre, her yıl 5 bin Hollandalı ödenmemiş trafik cezalarını havaalanında tatile giderken ödüyor.

Vergi dairesi ile anlaşanlar, ödeme taahhüdünde bulunanlar ya da borcunu taksitlendirenler bu uygulamadan muaf tutuluyor.

Dış basın Türkiye'nin ikinci dalga sınırötesi operasyonunu yazdı

Dış basın Türkiye’nin ikinci dalga sınırötesi operasyonunu yazdı

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more