Reklamsız Sözcü

Merkez faizi değiştirmedi

Merkez Bankası PPK toplantısında faiz değişmedi

android-time 14:01 22 Aralık 2015
Merkez faizi değiştirmedi
Merkez Bankası PPK toplantısında faiz değişmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz oranlarını sabit bıraktı. Foreks anketinde analistlerin yüzde 67’si Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun haftalık repo faizinde artırım kararı alınacağını öngörmüştü. Ankette repo faizi için 50 baz puan, borçlanma faizi için 25 baz puan artış beklentisi oluşmuştu. Marjinal faiz oranında ise değişiklik tahmin edilmiyordu.

Foto: Depophotos

Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre, marjinal fonlama oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olarak bırakıldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Kurul, küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir.

“NORMALLEŞME YÖNÜNDE YAVAŞ KALIYOR”

Diğer yandan, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendiren Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol, TCMB’nin piyasanın tüm faiz artırım beklentilerine karşın, bu toplantısında da faizleri değiştirmediğine değinerek, “Piyasada 50 baz puan düzeyinde bulunan repo faizi artırım beklentilerine karşın, TCMB, faiz oranları sabit tuttu. TCMB, Fed’in faiz artırımı sonrasında küresel piyasalarda oynaklıklarda düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasında sadeleşme adımlarına başlanabileceğini değerlendirmiştir” diye konuştu.

Şenol, TCMB’nin faiz artırımı ya da normalleşme yönünde oldukça yavaş kaldığının görüldüğüne işaret etti ve şunları söyledi: “TCMB’nin kararı ardından TL dolara karşı değer kaybederken, son bir haftadaki beklentilerin hepsinin tercihine bir hareket yapmış oldu. TCMB’nin bu hareketi karşısında, gelecek toplantılarda da gereken ve daha önce açıkladığı normalleşmeye geçmekten olabildiğince kaçınacağı görüşleri artabilecektir. TCMB’nin normalleşme hamlesini olabildiğince öteleme tavrını görmemiz artık daha yüksek bir olasılık haline geliyor. Bu sürece piyasa tepkisi olumsuz olacaktır.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1122.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more