Reklamsız Sözcü

Ömer Çelik: Öz yönetim ilan ettim derseniz siyasi suikast girişimi olur (2)

Ömer Çelik: Öz yönetim ilan ettim derseniz siyasi suikast girişimi olur (2)

android-time 20:37 29 Aralık 2015
Ömer Çelik: Öz yönetim ilan ettim derseniz siyasi suikast girişimi olur (2)
Ömer Çelik: Öz yönetim ilan ettim derseniz siyasi suikast girişimi olur (2)

`DURDUK YERE MEŞRU GÜVENLİK OPERASYONLARI OLMADI`

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, `Bu ilçelerde sürekli olarak bir çatışma ortamı, olağanüstü durum var diyorlar. Dikkatinizi çekeriz. Durduk yere meşru güvenlik operasyonları olmadı. Eli silahlı teröristlerin halk üzerinde baskı kurmasıdır. Çatışma ortamı dursun diyorlar. Peki sahneyi dondurduğumuzda oradaki hendek ve barikatlar ne olacak? İlçeler üzerinde stalinist bir takım getto yönetimleri şeklinde kurdukları yapılanmalar ne olacak? Bu iki yüzlülüğü artık Türkiye açık bir şekilde görmüş olmalı` diye konuştu.

`TÜRKİYE`DE DEMOKRASİ ÇERÇEVESİNDE HER ŞEY KONUŞULUR`

Çelik, `O bölgelerde Kürt vatandaşlarımızın demokratik kazanımlarının bu hendek, barikat şeklindeki getto siyaseti ile tahrip edilmesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye`de demokrasi çerçevesinde her şey konuşulur` dedi.

`TÜRKİYE`NİN BİR ARADA YAŞAMA İRADESİNE DÖNÜK BÜYÜK BİR SUİKAST GİRİŞİMİDİR`

Çelik, `Hiç kimse, farklı bir rejim, filli yönetim olarak rejimi, fiili yönetim olarak ilan ettim diyemez. Bu Türkiye`nin bir arada yaşama iradesine dönük büyük bir suikast girişimidir` dedi.

`PYD`NİN FIRAT`IN BATISINA GEÇTİĞİ ŞU ANDA TEYİT EDİLEMİYOR`

Çelik, `PYD`nin Fırat`ın batısına geçtiği şu anda teyit edilemiyor. PYD`nin Fırat`ın batısına geçmeye çalışarak oluşturmaya çalıştığı fiili durumu milli güvenliğimiz açısından sıcak karşılık verilmesi gereken bir tehdit olarak algıladığımızı ifade ettik. Çeşitli haberler geliyor bunlar teyit edilemiyor şu anda. Türkiye`nin bu silahlı güçlerin oluşturduğu tehdide tavır koymasının Türkiye, Suriye`de Kürtlerin kazanımına karşı çıkıyor diye bir yalan propagandaya dönüştürülmesine de dikkat çekiyoruz. Biz Suriye`deki bütün etnik grupların, mezhep gruplarının ortak kazanımlarını destekliyoruz. Orada bir silahlı örgütün kazanımını Kürt halkının kazanımı gibi sunulmasının da bir yalan siyaseti olduğunun altını çiziyoruz. Hiç kimse Türkiye`nin milli güvenliğini tehdit edecek oluşumların içerisine girmemeli. Suriye`nin geçiş dönemine destek vermeli, meşru siyasi zeminde yer almalı. Herkes bugün attığı adımlara bakarken bölgedeki kaos ve günü birlik gelişmeler ışığında kendisine stratejik alan açıldığını düşünmesin. Uzun vadeli baksın. Bölgedeki bir takım güçlerin yarın pozisyon değiştirebileceğini unutmasın. Uzun ve orta vadede atılan aşırı adımların bir Tsunami etkisi yaratarak nasıl ters döneceğini de hesap etmeleri gerekir` açıklamasında bulundu.

`HALKIN KURDUĞU SİYASİ PARTİNİN KAPATILMASI DOĞRU OLMAZ`

Çelik, `Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız. Partiyi halk kurar. Halkın kurduğu siyasi partinin kapatılması doğru olmaz. Halkın kurduğu siyasi parti içinde meşru anayasal düzene ve meşru siyasete karşı olanlar varsa onlar bunun bedelini ödemesi gerekir. Hiç kimse terörü övemez, hiç kimse de terörist faaliyetlere destek de veremez` dedi.

`HİÇ KİMSE FİİLİ DURUM YARATAMAZ MEVCUT HUKUK SİSTEMİ VE SAVCILAR GEREKLİ REFLEKSLERİ GÖSTERİYOR`

Çelik, `Hiç kimse anayasal düzen içerisinde fiili durum yaratamaz. Fiili durumla Türkiye`nin belli bir yöresinde yönetim şemasını değiştirdiğini ilan edemez. Bunun karşısında mevcut hukuk sistemi ve savcılar gerekli refleksleri gösteriyor` dedi.

`TERÖRE DESTEK VERENLERİN KİŞİSEL OLARAK ADALET MEKANİZMASININ KURALLARI İÇERİSİNDE KARŞILIĞINI GÖRMELİ`

Çelik, `Batıda özellikle İspanya örneğinde bilindiği gibi teröre destek veren siyasi partilerin kapatılması ile ilgili düzenlemeler vardır. İleri demokrasilerin dünyanın her tarafında kırmızı çizgileri teröre destek verilip verilmemesidir. Biz siyasi parti kapatmanın çözüm olmadığını düşünüyoruz. Onun yerine teröre destek verenlerin meşru demokratik zemine karşı aldıkları bu tutum karşısında bu tutumlarının kişisel olarak karşılıklarını adalet mekanizmasının kuralları ve yöntemleri içerisinde görmesi gerektiğini düşünüyoruz` ifadelerini kullandı.

`BİR TAKIM ÖN YARGILARLA ŞUNU TARTIŞMAYIZ DEMEK SİYASETİN KIZAMIK, ÇOCUKLUK HASTALIĞIDIR`

Yeni anayasa görüşmeleri kapsamında başkanlık sisteminin olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Çelik, `Bir takım ön yargılarla şunu tartışmayız demek siyasetin kızamık, çocukluk hastalığıdır. Hangi sistemin iyi olduğuna yönelik tartışma yürütürsek Türkiye çok büyük şeyler kazanır. Gelin karşı veya yandaş olsanız da içerik kalemlerini tartışalım. Temel hak ve hürriyetler kapsamında tartışalım` diye konuştu.

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – ANKARA, (DHA)
2015-12-29 20:32:54

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more