Reklamsız Sözcü
UĞUR DÜNDAR

Utanıyorum!..

3 Şubat 2016

Önceki sabah bu fotoğraf bilgisayarıma düştüğünde gazeteleri okuyordum.
Gazetenin birinci sayfasının sağ üst köşesinde, Ebru Gündeş'in kahkaha atarken çekilmiş kocaman fotoğraflı haberi yer alıyordu. Habere göre, Gündeş'in Günay'daki konseri ful çekiyormuş! Sadece 2 hafta için yapılan konser anlaşması, büyük ilgi nedeniyle 7 haftaya çıkarılmış!
Magazin servisindeki arkadaşlar şarkıcıyı izlemenin maliyetini de vermiş:
Ön masalara 2 bin 500 lira, orta bölüm ve bar için 700, çıkış kapısına yakın masalara ise 500 lira ödeniyormuş!..

* * *

Sayfanın sağ alt köşesine yakın bir yerde ise özel harekat polisleri Ömer Güney ve Taner Cinpolat ile Astsubay Kıdemli Çavuş Ahmet Semerci'nin şehit oldukları haberi tek sütuna sığdırılarak “Cizre'de Üç Şehit” başlığıyla verilmiş…

* * *

Acı haberin yoksul şehit evlerine nasıl düştüğünü, ocakların nasıl söndüğünü düşünürken, aklıma yaklaşık 5 yıl önce Afganistan'da hayatını kaybeden bir asker için ülkesi İspanya'da ilan edilen “yas günleri” geldi.
Bayraklar yarıya indirilmişti.
Kimsenin yüzü gülmüyor, askerin öyküsü televizyonlarda birinci haber olarak veriliyor, gazetelerin manşetlerinde yer alıyordu.

* * *

Bir de bize bakar mısınız?
Güneydoğu'dan her gün şehit haberleri geliyor, bölgede kan gövdeyi götürüyor, kim vurduya gitmekten korkan yüz binlerce insan, doğup büyüdüğü toprakları terk ediyor.
Ama bazıları için ne yoksul şehit evlerine düşen ateşler, ne de yürek yakan görüntüler hiçbir şey ifade etmiyor.
Ön masalara 2 bin 500 lira, orta bölüm ve bar için 700, çıkış kapısına yakın masalara ise 500 lira ödeyen “lay lay lomcular” Ebru Gündeş'i dinlemek için yarış ediyor!
Muazzam ilgi nedeniyle 2 haftalık anlaşma 7 haftaya çıkarılıyor!
“Lay lay lomcular”ın yarışı utandırıyor!..

Uğur Dündar
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more