Reklamsız Sözcü

Doğan yollarla çocuk sahibi olamayanlar neler yapmalı?

Dünyanın birçok yerinde kullanılan ve doğal yollarla hamile kalamayan eşlerin başvurduğu yöntemler nelerdir?

android-time 18:15 10 Ekim 2017
Doğan yollarla çocuk sahibi olamayanlar neler yapmalı?
Dünyanın birçok yerinde kullanılan ve doğal yollarla hamile kalamayan eşlerin başvurduğu yöntemler nelerdir?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamıyorsanız alternatif olan yöntemleri deneyebilirsiniz. İşte dünyada kullanılan alternatif yöntemler…

İlaç tedavisi

Tüp bebek öncesinde birçok kadına ilaç tedavisi uygulanır. Çeşitli iğne ve ilaçlarla tüp bebek yöntemine gerek kalmadan döllenme sağlanmaya çalışılır. Bazı kadın ve erkeklerde mutlaka sonuç verebilir.

İLGİLİ HABERDoğum kontrolü ile ilgili yeni bir gelişme gerçekleştiDoğum kontrolü ile ilgili yeni bir gelişme gerçekleşti

Tüp bebek

Ülkemizde sıkça başvurulan bu yöntem yasaldır ve doğal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok aile tüp bebek yöntemini denemektedir.

Kadından alınan yumurtayla erkekten alınan spermi laboratuvar ortamında dölleyerek embriyo gelişimi sağlayıp sonrasında embriyoyu kadının rahmine yerleştirme işlemidir.

İlk tüp bebek 1978 yılında İngiltere' de dünyaya gelmiştir. Ülkemizde ise ilk defa 1989 yılında ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

İLGİLİ HABERTüp bebekte yeni keşif: Sperm radarıTüp bebekte yeni keşif: Sperm radarı

Sperm donasyonu

Ülkemizde başkasından yumurtalık veya sperm nakli yasaktır. Fakat ABD, İngiltere, İsrail gibi birçok ülkede yasal bir işlemdir. Sperm donasyonu için verici seçilirken belirli testlerden geçer.

Sperm bankasına bağışlanan sağlıklı spermler uygun yumurtalıklara mikroenjeksiyon yöntemiyle aktarılır ve döllenme sağlanır.

Elde edilen embriyolar birkaç gün içinde kadına enjekte edilir ve 10-15 gün sonra gebelik testi ile sonuçlar kontrol edilerek kesinlik sağlanır.

İLGİLİ HABERSperm kalitesini artırmanın en doğal yoluSperm kalitesini artırmanın en doğal yolu

Taşıyıcı annelik

Taşıyıcı annelik de ülkemizde kanunen yasak olan bir işlemdir. Annenin gebelik taşımaya uygun olmamasından dolayı taşıyıcı anneliğe başvuran eşler kendi yumurta ve sperm hücrelerini kullanırlar.

Eşlerin yumurta ve spermleri laboratuvar ortamında döllenir ve başka bir kadının rahmine enjekte edilir.

Burada bebek genetik olarak kendi anne ve babasının genetiğini taşır. Yani kendisini sahiplenen anne-baba kendi biyolojik anne-babasıdır.

İLGİLİ HABERKim Kardashian'ın bebeğini taşıyacak 'Taşıyıcı Anne' hamile!Kim Kardashian'ın bebeğini taşıyacak 'Taşıyıcı Anne' hamile!
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more