Reklamsız Sözcü

Bu bahçıvan drone’lar ile dev orman yaratacak!

Havadan mermi gibi tohum fırlatan uçan drone’lar, milyonlarca ağaç için gerekli temelleri atacak...

android-time 15:50 11 Ağustos 2017
Bu bahçıvan drone’lar ile dev orman yaratacak!
Havadan mermi gibi tohum fırlatan uçan drone’lar, milyonlarca ağaç için gerekli temelleri atacak...

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Myanmar'da (eski adı ile Burma) bir grup köylü yokolmakta olan doğal ortamı kurtarmak için uğraşıyorlar. Köylüler geçtiğimiz 5 yıl içinde Irrawaddy Nehri deltasına 2,7 milyon ağaç dikmişler. Ama yapılması gereken çok iş var ve yeterli zaman yok. ‘BioCarbon Engineering' isminde bir firma, yenilikçi bir fikirle onlara yardım etmek niyetinde. Bu fikir de, ağaç tohumlarını uçan drone'lar ile toprağa gömmek.

İnsansız deniz araçları ile okyanusları yeniden keşfedeceğiz: Saildrone

Eylül ayında başlayacak ağaç ekim programında günde 100 bin ağaç yerleştirilebileceği tahmin ediliyor. İlk aşamada drone bahçıvanlar 250 hektarlık bir alana 1 milyon ağaç ekecekler. Projenin devamında toplamda 1 milyar ağaç ekilmesi planlanmış. Bu drone'lar şöyle çalışıyor: Önce uçan haritalama drone'ları ağaç ekilecek bölgeyi tarıyor ve topografik harita çıkartılıyor. Toprak kalitesi ve yeryüzü şekilleri saptanıp, hangi noktalara ağaç dikileceği hesaplanıyor.
İkinci grup drone araçlar ise üzerilerine takılı tohumlama paketlerini havadan belirlenmiş noktalara atıyorlar. Bu tohum paketleri yüksekten toprağa saplanacak şekilde mermi gibi tasarlanmış. Paketlerin dış yüzeyleri biyoçözünebilir bir maddeden ve kısa sürede toprağa karışıyorlar. Paketlerin içinde sadece ağaç tohumları yok, aynı zamanda beslenmelerini sağlayacak gübre ve mineraller de içermekte. Uçan drone'lar ellerindeki tohum paketleri bitince merkeze dönüp yeniden takviye yapıyorlar. Bu şekilde bir insandan 10 kat daha hızlı ağaç ekilebileceği saptanmış. Köylülere ise büyümekte olan genç ağaçlara bakmak ve korumak kalmış durumda.

İLGİLİ HABERDikey orman konsepti Çin ve İstanbul'dan sonra Hollanda'daDikey orman konsepti Çin ve İstanbul'dan sonra Hollanda'da
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more