Reklamsız Sözcü
ÜMİT ZİLELİ

Yeni Türkiye yeni devlet!..

8 Ağustos 2017

Adı Ayhan Oğan…
Bu muhteremi mercek altına aldığınızda provokasyon tadında söylemleriyle öne çıktığını şıp diye görebilirsiniz! Üzerinde en çok oynamayı, eğip, bükmeyi sevdiği konular ise Atatürk, Cumhuriyet, devletin yıkılması, yeni devlet kurulması, eski ve yeni Türkiye gibi ortalığı karıştıracak, gerecek, gündem oluşturacak konulardır…
Çok önemli, çok belirleyici bir adam olduğu için mi derseniz; hayır ama AKP'li olduğu, daha da ötesi AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olarak partinin en yüksek mekanizmasında görev aldığı için diyebiliriz… Gerçi AKP'den Kayseri Milletvekili aday adayı da olmuş hatta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan milletvekilliğine geçiş yapıp sonra da bakanlık koltuğuna oturan Mehmet Özhaseki'ye karşı bayrak açmış ancak listeye dahi girememişti. Aksine partideki görevini de kaybetmişti!..
Ama hakkını teslim etmek gerekir; yeniden göze girmek için yapmadığını, söylemediğini bırakmadı!.. Örneğin yandaş Ülke Tv kanalında aynen şu cümleyi kurdu:
-Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk değil, TBMM'dir!..
Alkış bekledi ama aksiliğe bakın; AKP Sözcüsü Mahir Ünal çıktı ve aynen şu açıklamayı yaptı:
-Son günlerde medyada MKYK üyemiz olduğu iddia edilen, esasen geçmişte bir dönem MKYK üyeliğimizi yapmış olan Ayhan Oğan isimli kişinin yaptığı açıklamalar üzerinden partimiz aleyhine yeni bir kampanya başlatılmıştır…
Gerçekten ağır ifadeler! Hele “Ayhan Oğan isimli kişi” yakıştırması tam bir aşağılama örneği… Mahir Ünal açıklamasını şu sözlerle bitirdi:
-Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, lideri, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarımızın kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür!..
Alkış bekleyen Oğan fena halde paylanmıştı!..

“Engellemeye kimsenin gücü yetmez!”

İşte bu muhterem her zaman ki gibi yine CNN Türk televizyonunda aynen şu sözleri sarf etti:
-Şimdi biz yani bir devlet kuruyoruz. Beğenin, beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan'dır!..
Birilerinin pek beğendiği kesindi ancak böylesine açık bir itiraf tahmin edileceği üzere ortalığı ayağa kaldırdı… Ayhan Oğan isimli eski AKP MKYK üyesi, tepkiler karşısında bir açıklama daha yaptı; birincisine rahmet okutan açıklamasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi öven bu muhterem zat kendisini eleştirenler için de şu tanımlamayı yaptı:
-Aciz yaratıklar!..
Ancak, daha kısa bir süre önce “Atatürk kurucu değildir” diye konuşan bu adam, bu kez şöyle kıvırıyordu:
-Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kurucu partisi CHP'dir!..
Tabii, siz bunu okuyunca “ey onur, ey haysiyet geldiysen üç kere vur” diyeceksiniz!.. Haklısınız tabii ama devamını bekleyin:
-16 Nisan itibarıyla yeni bir süreç başlamıştır. Bunu engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. İkinci kurtuluş, Türkiye'nin tam bağımsız, halkın devleti olarak dizayn edildiği, kurumsal yapıya kavuştuğu sürecin lideri de Recep Tayyip Erdoğan ve onun yanında saf tutan siyasi liderlerdir…ve o kuruluşun partisi de AKP'dir!..
Bu durumda yukarıda isimleri geçen, Erdoğan'ın yanında yer alan siyasi liderler de yeni kurucu parti AKP'nin has elemanları olarak tarihe geçmiş olmuyor mu?!.

18 Mart 1915 bu milletin onurudur!

Söylediklerinin üzerine tüy diken bu şahısla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın açıklaması ise gerçekten evlere şenlikti.
-AKP MKYK'sının eski bir üyesinin beyanları şahsını bağlar, hükümetimizi ilzam etmez!..
Adam sanki AKP'nin en üst düzey mekanizmasında görev yapmamış da, tenekeciler derneği yönetim kurulunda yer almış gibi yapılan bu açıklamaya CHP'den sert tepki geldi tabii; 16 Nisan referandum sürecinde Erdoğan'ın başdanışmanı Mehmet Uçum'un da “halk kendi devletini kurmak için adım atıyor” sözlerini anımsatan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm şu çağrıda bulundu:
-Samimiyseniz Oğan'ı ihraç edin!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Antalya'da kendisine sorulan “Ayhan Oğan açıklamaları” üzerine şu tarihi sözleri sarf etti:
-Durun bakalım AKP Genel Başkanı ne diyecek merak ediyorum!..
Ben Kılıçdaroğlu'nun merakını gidereyim. AKP Genel Başkanı, 5 Ağustos günü Diyanet'in yaz eğitim programında yaptığı konuşmada aynen şunları söyledi:
-18 Mart 1915'i yaşamadınız, bunu okuyorsunuz ama 15 Temmuz'u yaşadık. Dolayısıyla bu bizim için çok daha anlamlı!..
Yaşamadığımız 15 Mart 1915, Çanakkale zaferidir! Dünya harp tarihinde ilk üç sırayı alabilecek, bir milletin varoluş ve onur zaferidir. AKP genel başkanının mantığıyla bakacak olursak Kurtuluş Savaşı'nın da 15 Temmuz karşısında bir anlamı yoktur, onu da okuyarak öğrendik!..
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu partisi CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu'nun yeni Türkiye dayatmasından yeni devlet söylemine evrilen bu sözlere karşı söyleyecek bir lafı yoksa, hala “acaba ne diyecek?” diye merak edip duruyorsa, bize söyleyecek tek şey kalır:
-Vah vah vah!..

Ümit Zileli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more