Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yazın enerjisini yansıtan renkler
Yazın enerjisini yansıtan renkler
Dekorasyon denince akla ilk gelen unsur renk oluyor. Her renk çok farklı anlamlar ifade ettiğinden, sarı, turkuaz, turuncu, bej ve tabii ki mavi gibi yazın enerjisini yansıtan renkler ve etkileri konusunda söyleyecek pek çok söz bulunuyor.
Ev Dekorasyon 17 Temmuz 2017 - 12:18

BİRGAN BİLEKE

SARI: Gün ışığının da rengi olan sarının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Zeka ve keyfi de temsil eden renk, özellikle karanlık ortamlarda kullanıldığında mekanı aydınlık gösterme efektiyle sıkça tercih edilir.

dekorasyon6
TURUNCU: Enerji ve mutluluğu sembolize eden turuncunun insanlar üzerinde aktiviteyi ve iştahı arttırıcı etkileri bulunuyor. Beyne giden oksijen miktarını da arttıran turuncu, kullanıldığı ortama aydınlık getirdiği için de sık sık tercih edilir.

dekorasyon4
MAVİ: Gökyüzü ve deniz rengi olmasından dolayı yaz aylarının vazgeçilmezi olan mavi, sakinleştirici etkisiyle stresten uzak durmak istenilen mekanlarda kullanılır. Güven ve bilgelik hissi veren renk, kullanıldığı ortamlarda serinlik efekti yaratır.

dekorasyon2BEJ: Taş, tuğla, özellikle de ahşap dokulu mekanların vazgeçilmezi olan bej, kullanılan renkli objelerle çok farklı havaya bürünebildiğinden dekorasyon yenilemeyi sevenlerin birinci tercihidir. Şıklıkla bağdaşan bu renk, rahatlatıcı özelliğiyle de dikkat çeker.

dekorasyon
TURKUAZ: O engin denizleri hatırlatması ve doğayı çağrıştırmasıyla turkuaz iddialı olduğu kadar rahatlatma özelliğiyle de dikkat çeker. Genellikle açık renk mobilyalarla kullanıldığında yaz aylarına uygun bir kullanım ortamıma katkıda bulunan turkuaz, yeniden doğuşu ve tazeliği simgeler.

dekorasyon5
Son güncelleme: 12:28 - 17.07.2017
Etiketler