Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
ABD’nin 51. eyaleti olmak isteyen ülke: Porto Riko
ABD’nin 51. eyaleti olmak isteyen ülke: Porto Riko
Karayipler Denizi’nde ABD’ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölge olan Porto Riko’da dün gerçekleştirilen halk oylamasına katılanların yüzde 97,2'si adanın ABD’nin 51. eyaleti olması yönünde oy kullandı.
Seyahat 15 Haziran 2017 - 14:24

p2Muhalefet partilerinin boykot ettiği halk oylamasında katılım oranı ise yüzde 23’te kaldı.

p3Katılanların yüzde 1,5’i bağımsız devlet olma, yüzde 1,3’ü de adanın bugünkü yarı özerk statüsünün sürdürülmesi yönünde oy kullandı.

p4ABD'nin 2006 yılında Porto Riko'ya yapılan yatırımlarda vergi indirimi uygulamasına son vermesinden sonra ekonomik krizin derinleştiği Porto Riko halkının onda biri ABD'ye göç etti.

p5Adada yaşamaya devam eden Porto Rikolular'ın yarısı yoksulluk içinde yaşarken, işsizlik ise yüzde yirmilerde seyrediyor.

p6ABD'nin 1898 yılında İspanya'dan aldığı Porto Riko vatandaşları 1917 yılından bu yana doğrudan ABD vatandaşı sayılıyor.

p7Porto Rikolular ABD'de partilerin ön seçimlerine katılabilip, temsilciler meclisinde oy hakkı bulunmayan temsilciler bulundurmalarına karşın, ABD başkanlık seçimlerinde oy kullanamıyorlar.