Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bizi ‘Başkan’ değil First Lady ilgilendiriyor
Bizi ‘Başkan’ değil First Lady ilgilendiriyor
Herkes kendi ülkesinde yapılacak seçimlerin yanı sıra her dört yılda bir de ABD’deki “Başkanlık Yarışı”na dikkat kesiliyor. Tam bir yıl öncesinden başlayan başkanlık yarışı, seçimlerin yapılacağı kasım ayına kadar olanca hızıyla sürüyor.
Hale Ceylan BARLAS
Moda 8 Kasım 2016 - 10:22

ABD'de birçok parti olmasına rağmen iki turlu yapılan seçimlerde hep iki parti öne çıkıyor. Biri şu anda iktidarda olan Barack Obama'nın partisi olan Demokratik Parti, diğeri ise Cumhuriyetçi Parti.  8 Kasım'da belirlenecek yeni başkan 20 Ocak 2017'de koltuğa oturacak o zamana kadar Barack Obama başkanlığa “Topal Ördek” olarak devam edecek. Şu anda başkanlık için yine iki aday bulunuyor. Cumhuriyetçiler'in adayı Donald Trump ve Demokratlar'ın adayı eski başkan Bill Clinton'ın karısı Hillary Clinton.  Hillary Clinton seçilirse ilk kez bir kadın ABD başkanı olacak. Belki de eski başkan Bill Clinton ABD'nin ilk First Gentleman'i olarak tarihe geçecek. Trump seçilirse kadınlar yine “First Lady” olmaya devam edecek. Bugünlerde herkes kimin başkan olacağından konuşurken biz ise First Lady'lerden bahsetmek istiyoruz.

Leydi olunca şık olmak zorunda mısınız?

Tüm ABD başkanlarını yazacak olursak liste uzar da uzar. 19'uncu yüzyıldan başlamak yerine herkesin yakından bildiği John Kennedy ve eşi Jackie Kennedy'den başlayalım dedik. Biz Leydilerin gardıroplarına kısa bir göz gezdirdik. İnceleyin bakalım, gelmiş geçmiş en şık leydi kimmiş, kararı siz verin!

kennedy-ic
Jackie Kennedy

20. yüzyılın en çarpıcı, en etkileyici ve en medyatik ismiydi. Güzelliği kadar tercih ettiği kıyafetlerle de gündemde kalmayı başarıyordu. Genelde Oleg Cassini giyen Kennedy daha çok tunik elbise, düz kesim manto, dizüstü etek tercih ediyordu. Tabii ikonik hale gelen şapkalarını da unutmamak lazım.

baskanlar-toplu

Lady Bird Johnson

Jackie'den sonra stil konusunda çıtayı yükseltemese de o da dönemine göre oldukça şıktı. Özel tasarım elbiseler, pantolon takımları ve eşarp onunla bütünleşmişti. Ayrıca uzun beyaz eldivenleri ve kürk etolü hala hafızalarda…

Patricia Nixon

Renkli bir kişiliğe sahipti. Bir leydi olmasına rağmen resmi toplantılara bile renkli ceket giymekten çekinmezdi. Bu durumu ülkemizde düşünün. Resmi toplantıya payetli flaş renklerde bir ceketle giden bir leydi gerçekten uzun süre konuşulurdu!

Betty Ford

Neredeyse her kıyafetini bir fular ile kombinleyen leydi en çok gömlek ve ceket giymeyi tercih ediyordu. 70'lerde popüler olan turuncu rengi ise kullanmaktan hiç çekinmedi. Günlük yaşamın dışında davetlere bile turuncu elbisesiyle gidebiliyordu. Her leydinin ikonikleşmiş bir tarzı olduğu gibi onun da vardı ve beyaz çanta modası onunla başladı diyebiliriz.

Rosalynn Carter

En şık leydilerden biriydi. Tam bir moda ikonuydu. Özellikle Jackie Kennedy'den sonra, durgunluk dönemi onunla yeniden canlandı. Eşinin başkan seçildiği gün giydiği bebek mavisi şifon elbise ve üzerine giydiği gold işlemeli uzun tunik gerçekten harikaydı…

nancy-reagan-yic

 

Nancy Reagan

Stili her zaman ağırbaşlı olan Reagan için sık sık özel tasarımlar yapılıyordu. Ünlü modacılara kendini teslim eden leydi yine de ne yapsa fazla göze çarpamadı. Lakin göze çarpan bir detay vardı ki şu an bile herkesin hafızasındadır. O da gece gündüz sürekli kırmızı giymesiydi…

bush-y

 

Barbara Bush

Fotoğraflarına baktığınızda tek bir şey gözünüze çarpıyor; Beli kemerli ya da belden büzgülü elbiseler… Renk konusunda ise bir kısıtlaması yoktu. Kırmızı da giydi, mor da. Zaman zaman bu renkleri yakıştır da kendine ama genel olarak baktığımızda o dönem yaşı olmasına rağmen yine de şık denilebilecek düzeydeydi.

hillary-ic-y

 

Hillary Clinton

Onun için Fashion Victim yani moda mağduru desek yanlış olmaz. Giydiği kıyafetler pahalı ve ünlü modacıların tasarımı olsa da bir türlü şıklık çizgisini tutturamadı. Leydi olduğu dönemlerde ‘rüküş' diye adlandırıldı. Şimdi ise o günlere istinaden daha iyi ama bakalım başkan olursa giyimi değişecek mi?

Laura Bush

O da diğer leydiler gibi ceket pantolon ya da etek takımları giymeyi tercih etti. Tıpkı Nancy Reagan gibi kırmızıyı seviyordu. Muhtemelen gardırobuna baktığımızda kırmızının dışında çok az sayıda renkle karşılaşırdık.

michelle-obama-y

 

Michelle Obama

Bize her şeyin ilkini yaşatan kadın… Hem ilk siyahi leydi hem de tarzıyla uzun zamandır özlenen şıklığı geri getirdi. Stil danışmanını da tebrik etmek gerekir. Nerede ne giymesi gerektiğini iyi analiz etmiş. Bize göre Michelle Obama, Jackie Kennedy'den sonra kesinlikle en şık leydi…

Son güncelleme: 13:47 - 08.11.2016