Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tülin’den terör protestosu
Tülin’den terör protestosu
Moda dünyasının her yıl merakla beklediği Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, Ankara'daki terör saldırısının gölgesinde buruk bir şekilde başladı.
Moda 15 Mart 2016 - 21:21

Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı etkinliğin ilk gününde Tülin Şahin, Cihan Nacar’ın defilesinde yer almaktan vazgeçti. Şahin, Ankara’daki patlama sonrası tepki alacağını düşünerek mayo defilesinde yer almayacağını yetkililere bildirdi. 14-19 Mart 2016 tarihleri arasında Zorlu Center MBFWI Alanı'nda gerçekleşecek İstanbul moda haftasında tanınmış modacıların Sonbahar-Kış 2016 koleksiyonlarını tanıtılacak. Başta Türkiye'den modacı ve medya mensuplarının yanı sıra dünya çapında medya ve moda endüstrisini çeken organizasyona bu kez hüzün hakimdi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul moda haftası için Zorlu Center önüne kurulan etkinlik çadırında geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkatlerden kaçmadı. Ülkemizde yaşanan terör tehtidi sebebiyle sivil polislerin de görev yaptığı etkinlikte 50 özel güvenlik mensubunun görev aldığı açıklandı. Etkinlik çadırının olduğu alandaki bazı led televizyonların karartılıp ekrana Ankara yazılması dikkat çekti. Etkinlik kapsamında yaşanan terör olayları sebebiyle ekstra güvenlik önlemlerinin alındığı dikkatlerden kaçmadı. Metal detektörlerle yapılan üst aramalarına ilaveten yeni güvenlik önlemleri için x ray cihazlarının getirildiği belirtilirken, görevlilerin etkinliğe katılanların çantalarını açtırıp araması dikkat çekti.

MODA DÜNYASI TEK VÜCUT OLDU
İstanbul moda haftasının başlamasından önce Ankara’da yaşanan terör saldırısı sebebiyle moda sektörü bütünleşme kararı alırken, sadece Deniz Marşan’ın defilesi ileri bir tarihe ertelendi. Ünlü modacılar sosyal medya hesaplarından birlik mesajı yayınladılar.  Yaptıkları ortak açıklama ile moda haftasının sekteye uğramadan gerçekleşmesi mesajı veren modacılar, ülkemizde yaşanan terör olaylarına karşı ortak açıklama yaptılar.  Etkinlik çerçevesinde defile düzenleyecek olan Deniz Marşan'ın defilesini ileri bir tarihe ertelemek istemesinin ardından etkinlikteki defilelerini belirlenen günlerinde yapmakta karar aldıklarını belirten modacılar, ortak açıklamaya imza atarak teröre karşı birlik mesajı verdi.
Cihan Nacar Foto: Bülten

MODACILAR’IN YAYINLADIĞI ORTAK BİLDİRİ VE BASIN AÇIKLAMASI;
Ankara'da yaşanan elim olayın ardından tüm Türkiye bir kez daha kenetlenirken, hazır giyim ve moda endüstrisinin en önemli uluslararası organizasyonları olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul  (MBFWI) ve The Core İstanbul'da showroom ve defileler planlandığı gibi devam edecek. MBFWI resmi  takviminde yer alan eğlence içerikli diğer tüm aktiviteler ise iptal edildi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA)'nin önemli destekleri ve işbirliğiyle düzenlenen, tasarım, üretim ve ihracatın lokomotifi, uluslararası iki büyük organizasyon MBFWI ve The  Core İstanbul, tüm paydaşlarıyla  birlikte Türk moda endüstrisinin ortak hedeflerine 15-19 Mart tarihleri arasında yürümeye devam edecek. Bu çerçevede yapılan ortak açıklamada: ” Yüzbinlerce çalışanımız ve 20 milyar dolara koşan ihracatımız ile bugün her zamankinden daha fazla arzu ile tasarım, üretim ve ihracata odaklandık. MBFWI ve The Core İstanbul olarak Türk moda endüstrisini ihracat hedeflerine bir adım daha yaklaştırmak için tasarımcısından, markasına, üreticisinden davetlisine kadar dayanışma içinde çalışmaya devam edeceğiz. Yurt dışından gelecek satın alma heyetleri ve basın için sunum ve defile etkinliklerimizi programımız çerçevesinde aynen devam ettireceğiz. Program kapsamında yapılması planlanan eğlence içerikli diğer tüm aktiviteleri ise iptal ettik.”

Cihan Nacar Foto: Bülten
40 ÜLKEDEN 300'ÜN ÜZERİNDE ALICI BEKLENİYOR
Bu yıl Zorlu Center'da düzenlenecek MBFWI'da 20'yi aşkın tasarımcı, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonlarını sergileyecek.Marka ve tasarımcıların koleksiyonlarını ticari faaliyete dönüştürmek ve katma değeri yüksek ihracat sağlamak amacıyla dördüncüsü gerçekleştirilecek The Core Istanbul ise yurt içinden ve 40 ülkeden 300'ün üzerinde satın alma sorumlusunu ağırlayacak. 24 marka ve 23 tasarımcının koleksiyonları, yine Zorlu Center MBFWI Alanı'nda showroom formatında sergilenecek.