Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Boşanma sonrasında ona güçlü bir model olun
Boşanma sonrasında ona güçlü bir model olun
Çocukların boşanma ile başa çıkabilmesi için, sonraki dönemlerde ebeveynlere çok iş düşüyor
Yaşam 14 Mart 2016 - 11:24

Sadece boşanma sürecinde değil sonrasında da anne-babalar, çocuklarına bu durumla başa çıkabilmeleri için yardımcı olmalı. Onlara sorunlarla başa çıkabilmeyi öğretecek güçlü bir model çizmeleri bu dönemde yaşanacak sıkıntıları azalttığı uyarısında bulunan Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuğun psikolojik sağlığı açısından boşanma süreci kadar boşanma sonrasındaki süreç de çok önemli. Yeni döneme uyum, hem ebeveynler hem de çocuklar açısından çok önemli… Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, bu dönemi çocukların sağlıklı bir şekilde atlatması için ebeveynlere bazı görevler düştüğünü belirtiyor.

Çocuğun psikolojik sağlığı açısından boşanma süreci kadar boşanma sonrasındaki süreç de çok önemli. Boşanma ile beraber yaşanan ya da yaşanacak değişiklikler, çocuktan saklanmamalı, çocuğun yaşına uygun olarak uygun kelimelerle anlatılmalı. Bu dönemde nasıl davranılması, neler yapılması gerektiği de aynı şekilde anlatılmalı.

GÜÇLÜ BİR MODEL OLUN

Çocukların genellikle modelleme yoluyla öğrendiklerine dikkat çeken Duygu Barlas, “Eğer anne ve baba olarak çocuğunuza başa çıkabilen bir model olursanız çocuğunuz da problemler ile baş edebilmeyi öğrenebilir. Ebeveyn olarak boşanma ile beraber gelen değişimlerle baş edebildiğinizi çocuğunuza göstermeniz gerekir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

DUYGULARINI PAYLAŞMASINI SAĞLAYIN

Bu dönemde çocuğun duygularını ifade etmesine imkan sağlanmalıdır. Boşanma sonrası uyum sürecinde çocuğun kolayca adapte olması beklenmemelidir. Ebeveynlerin kendilerine ve çocuklarına zaman tanıması gerekir çünkü değişimlere alışmak zaman alır. Bu süreçte çocuğunuzla daha çok zaman geçirin ve kendini ifade etmesine imkan verin. Neler hissettiğini anlatmasına yardımcı olun.

EVLİLİK BİTER, ANNE-BABALIK BİTMEZ

Boşanmadan sonraki dönemde ebeveynlerin anne ve baba rollerinin hala sürdüğünü belirten Duygu Barlas, şu önerilerde bulundu:
Unutulmaması gereken sadece evliliğin bittiğidir. Annenin ve babanın rolü halen sürmektedir. Pek çok çocuk, evlilik bittiği zaman anne ve baba ile olan ilişkisinin değişeceğini düşünür ve endişeye kapılır. Çocukların algılarının değişmemesi için ebeveynlerin boşanma öncesi süreçteki ilişkilerini çocuklarıyla sürdürmeleri gerekmektedir.