Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yaza hazırlık için bu tariflerden yardım alın
Yaza hazırlık için bu tariflerden yardım alın
Kalan birkaç kiloyu da vermek için bu önerilere kulak verin
Yaşam 28 Mayıs 2016 - 13:11

Yazın renkli ve lezzetli tatlarıyla fazla kilolarınıza savaş açabilirsiniz. Liv Hospital Ankara Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna yaz aylarına formda girmenin püf noktalarını anlattı.

LİF; SAĞLIK VE ZAYIFLIK…

Lifler kilo kontrolünde oldukça etkilidir, doygunluk hissi sağlarlar.

Lifler kilo kontrolünde oldukça etkilidir, doygunluk hissi sağlarlar. Aynı zamanda lifler kan şekerini dengeleyip kolesterolü ve vücut yağlarını azaltırlar. Lifli besinler yani sebze ve meyveler, antioksidan içerdiği için yaşlanmayı yavaşlatır, kanser ve kalp krizi önlenir, tansiyon dengelenir ve kalp güçlenir. Düşük kalorili oldukları için bel çevresini zayıflatır.

YAZIN EN GÜZEL RENKLERİ: DOMATES, BİBER

Bu iki besin aslında birer meyve olduğu halde sebze olduğu düşünülür. Domates ve biber yüksek oranda A ve C vitamini içerir. Orta boy bir domates, 35 kaloridir ve günlük almanız gereken C vitamininin yüzde 40'ını ve A vitamininin yüzde 20'sini içerir. Ayrıca domatesin prostat ve sindirim sistemi kanserlerinin riskini azalttığı da ispatlanmıştır. Çünkü domates likopen adı verilen bir besin öğesi içerir, bu besin öğesi domatese kırmızı rengini verir ve çok güçlü bir antioksidandır. Biber ise günde 2 adet tüketildiğinde C vitamini gereksinimini yüzde 23 karşılar ve sadece 20 kaloridir.

YOĞURT BEL YAĞLARINI ERİTİYOR

3 kase yiyenlerin daha kolay zayıfladıklarını ve bel çevresindeki yağların azaldığını göstermiştir.

Yapılan çalışmalar yağsız yoğurttan günde 3 kase yiyenlerin daha kolay zayıfladıklarını ve bel çevresindeki yağların azaldığını göstermiştir. Yoğurt kilo vermek isteyenler için hem sağlıklı bir seçim hem de karbonhidrat-protein içeriğinden dolayı doyurucudur. Günde 1 porsiyon yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30'unu karşılar. Ayrıca içeriğinde prebiyotik olarak adlandırılan sağlığa yararlı organizmalar vardır. Prebiyotikler bağışıklığı güçlendirir, sindirim sistemini sağlıklı kılar.

SUYU TATLANDIRIN

Sağlıklı beslenmenin en önemli öğesi sudur. Su kilo vermek isteyenlerin de en büyük yardımcısıdır, iştahı azaltır, metabolizmayı hızlandırır. Normal bir yetişkin günde 1.5-2.5 litre su içmelidir. Daha fazla su içmek için susamayı beklemeyin. Sebze, meyve, yağsız süt ürünleri, maden suyu, bitki çayları da bol su içerir. Çorbalar, kavun, karpuz, portakal, marul ve domates gibi meyve ve sebzelerin su içeriği yüksektir. Suyun tadını sevmiyorsanız içine taze nane, portakal dilimleri, salatalık dilimleri, limon suyu karıştırarak çeşnilendirip içebilirsiniz.

Suyun tadını sevmiyorsanız içine taze nane, portakal dilimleri, salatalık dilimleri, limon suyu karıştırarak çeşnilendirip içebilirsiniz.

YAZ İÇİN MİNİ TARİFLER

•Biberi fırında baharatlarla pişirebilirsiniz, tek başına veya bir yemeğin yanına çok yakışır.
•Keçi peyniri, mozarella veya beyaz peynirle domates hem karın doyurucu hem de çok sağlıklı bir başlangıç olarak tercih edebilirsiniz.
•Izgara yapılmış domates-biber-patlıcanı küçük küçük doğrayıp, üzerine sarımsaklı domates sos yapıp afiyetle yiyebilirsiniz.
•Dondurma yerine yağsız meyveli yoğurt yiyebilirsiniz.
•Müsliyle veya yulaf ezmesi ile yoğurdu karıştırabilirsiniz.
•Yazın cacık yemek ve ayran çorbası gibi soğuk tüketilen besiler de çok ferahlatıcı ve sağlıklı bir alternatiftir.

Son güncelleme: 15:24 - 28.05.2016