IŞİD, Kerkük’e saldırdı

IŞİD, Kerkük'ün güney bölgelerine saldırı düzenledi.

IŞİD, Kerkük’e saldırdı


Saldırı üzerine güvenlik güçleri tarafından karşılık verilirken, bölgede çatışmalar sürüyor.

Kerkük’teki Kuzey Gaz şirketine IŞİD tarafından düzenlenen havan topu isabet etti. Yapılan saldırıya karşılık veren güvenlik güçleri, IŞİD’in ilerleyişini durdurdu.

Güney kesimdeki ve güvenlik güçleri kontrolünda bulunan Mektep Halid, Telilwerid ve Molla Abdullah köyüne IŞİD tarafından eş zamanlı saldırı düzenlendi. Güvenlik güçleri ve Peşmerge IŞİD’e top, havan mermisi, uçaksavar ve makinalı tüfeklerle karşılık verdi.

Yaşanan çatışma üzerine bölgeye asker sevkiyatı yapıldı. Peşmerge büyük bir takviye güç gönderdikten sonra karşı saldırıya geçtiği bildirildi. Kerkük il meclisi üyesi Necat Hüseyin, konuyla ilgili DHA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde başlayan çatışmaların hala devam ettiğini belirtirken saldırı sonrası çok sayıda peşmerge birliğinin Kerkük’ün güneyine ulaştığını ve IŞİD’e karşı saldırıya geçildiğini ifade etti. Hüseyin, Peşmerge Güçleri’nin 4 ayrı koldan operasyona başladığını da sözlerine ekledi.

Kerkük 4’üncü Cephe Komutanı Westa Rasup da, Telilwerid köyünün IŞİD’den temizlendiğini belirtterek, köyde çok sayıda IŞİD’linin cesedinin ele geçirildiğini kaydetti.

Kerkük Batı Cephesi Komutanı Kemal Kerkuki, yaptığı açıklamada, Peşmerge Güçleri ile IŞİD arasındaki mesafenin kapanmak üzere olduğunu belirtmişti.

Mektep Halid, Telilwerid, Meryembeg ve Molla Ebdulla köylerine bu sabah IŞİD mensuplarınca dört koldan saldırı düzenlenmiş, Telilwerid, örgütün kontrolüne geçmişti.

Peşmergeler, üzerlerine sürülen bomba yüklü bir aracı da önceden farkederek infilak ettirmişti. Peşmerge’ye ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarıda destek verdi, bombalan IŞİD mevzilerinde en az 25 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...