Sözcü Plus Giriş

IŞİD müftüsünden şok fetva

Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) Musul Sorumlusu Halo Penciwini'den çarpıcı fetva iddiası...

15:26 -
IŞİD müftüsünden şok fetva

Penciwini IŞİD müftüsünün Maliki’nin asker ve polislerinin eşleri ve kızlarının IŞİD militanları için helal olduğu yönünde bir fetva yayımladığını öne sürdü.

 

Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan  Yurtseverler Birliği’ni (KYB) Musul Sorumlusu Halo Penciwini, peşmergenin ele  geçirdiği bölgelerden hiçbir şekilde çıkmayacağını bildirdi.

Penciwini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusunun bıraktığı  boşluğu peşmergenin doldurmaya devam edeceğini ifade ederek,”Peşmerge girdiği  bölgelerden hiçbir şekilde çıkmayacaktır. Bu bölgeler, Irak askerlerinin  kontrolündeyken güvenlik durumu çok iyi değildi. Neredeyse her gün bombalı  saldırılar düzenleniyordu. Irak güçlerinin sağlayamadığı güvenliği peşmerge  sağlayacak” dedi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin, sadece Şiilerden kuracağı ordunun,  ülkenin güvenliğini sağlamayacağını ileri süren Penciwini, “Irak ordusu, IŞİD  saldırılarında ağır darbe aldı. Ordunun toparlanması kolay olmayacak. Başbakan  Maliki, yeni bir ordu kurma girişiminde bulundu. Ancak bu güç, sadece Şiilerden  oluşuyor. İçerisinde Sünniler ve Kürtler yok. Yalnızca Şiilerden oluşan bir ordu,  ülkede güvenliği sağlayamaz” diye konuştu.

Penciwini, ellerine gelen istihbarat bilgilerine göre Musul’da IŞİD’in  sürekli toplu katliamlar yaptığını iddia etti.

TEHLİKELİ FETVA  

IŞİD müftüsünün Musul’da yeni bir fetva yayınladığını ileri süren  Penciwini, şöyle devam etti:
“Bu fetvaya göre Maliki için çalışan tüm asker ve polislerin eş ve  kızları militanlar için helaldir. Bu fetva nedeniyle binlerce kadın ve genç kız  zarar görecek. Bu fetvayı onaylamayan birçok Sünni imamın kurşuna dizilerek idam  edildiği bilgisi geldi bize.” A.A

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:52 18.06.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more