Lennox Lewis'in Kasım 1999'da Las Vegas'ta Evander Holyfield'ı mağlup ettiği rövanştan bu yana, tartışmasız bir ağır sıklet şampiyonu ortaya çıkmamıştı. Yaklaşık 25 yıl sonra, Oleksandr Usyk, Tyson Fury'yi yenerek zafere ulaştı ve boks dünyasında yeni bir tartışmasız şampiyon taçlandırıldı.

Kingdom Arena'da kapalı gişe gerçekleşen karşılaşmada, hakemlerden biri Fury için 114-113 puan verirken, Usyk için 114-113 ve 115-112 puanları geçerli sayıldı, böylece İngiliz boksöre 16 yıllık kariyerinde ilk profesyonel yenilgisini tattırdı.

Savaşın yıktığı Ukrayna'da yaşayan Usyk, "Bu benim için, ailem için, ülkem için, tarih için büyük bir fırsat. Bu harika bir gün." dedi.

WBA, IBF ve WBO kemerlerine sahip olan Usyk, Fury'nin WBC unvanını ele geçirerek dört kemer döneminin ilk tartışmasız ağır sıklet şampiyonu oldu. Aynı zamanda Usyk, vatandaşı Wladimir Klitschko'ya karşı kazandığı üzücü zaferin ardından Fury'nin 2015'ten beri elinde tuttuğu ağır sıklet şampiyonu unvanını da kazandı.

"SAVAŞTAKİ ÜLKENİN TARAFI TUTULDU"

Uzun zamandır beklenen bu karşılaşma için yapılan iki maçlık anlaşma, Fury'nin skoru eşitlemeye ve 2025'in ilk çeyreğinde Anthony Joshua ile bir süper dövüşe çıkmaya çalışacağı 12 Ekim'de Riyad'da planlanan bir rövanş maçını da içeriyordu.

Usyk'e karşı 39 kiloluk bir avantaja sahip olan Fury, "Dövüşü kazandığıma inanıyorum ama burada oturup ağlamayacağım ve bahaneler üretmeyeceğim. Birkaç raundu onun kazandığına inanıyorum ama çoğunu ben kazandım. Ne yapabilirsin ki? İkimiz de elimizden gelenin en iyisini yaparak iyi bir dövüş ortaya koyduk. İnsanlar savaştaki ülkenin tarafını tutuyor. Ama hata yapmayın, o dövüşü ben kazandım. Geri döneceğim. Rövanş maddemiz var." dedi.

SAĞ KAŞA DÖRT DİKİŞ

Dövüş organizatörü K2 Promotions'tan Alexander Krassyuk'a göre, Usyk'in sağ gözünün üzerindeki kesiği kapatmak için dört dikişe ihtiyacı vardı.

Ayrıca Usyk'in dövüş sırasında çenesinin kırıldığından endişe edildi ve MR çekilmesi için yerel bir hastaneye götürüldü. Usyk'in yardımcı antrenörü Russ Anber, ESPN'e boksörün dövüşten sonrasına kadar çene ağrısından şikayet etmediğini söyledi.

Ancak Krassyuk, ESPN'e yaptığı açıklamada, Usyk'in 12 Ekim'de yapılması planlanan rövanş maçına hazır olacağından "hiç şüphesi olmadığını" belirtti.

9. RAUNTTA YERE SERİYORDU

37 yaşındaki Usyk, 9. rauntta 14 yumrukla İngiliz boksörü ringde sendeletirken Fury'yi bitirmenin eşiğine geldi.

Bu yumruklardan sonuncusu Fury'nin iplere yığılmasına sebep oldu ve onu ünlü kariyerindeki dokuzuncu nakavtı için ayakta tuttu. Usyk sayımın ardından Fury'nin üzerine atlamadan raunt sona erdi. 10. raunt başladığında, Fury bir dakikalık dinlenmenin ardından kendini toparlamıştı.

Usyk, Fury'nin işini bitiremese de dövüşün momentumunu tamamen değiştirdi. Üç puan kartının üçünde de 8-10. rauntları kazanarak aradaki farkı açtı. Fury son raundu oybirliğiyle kazandı, ama bu yeterli olmadı.