Reklamsız Sözcü

Kosova’da dev arbede!

Kosova’nın başkenti Priştine’deki Hasan Priştine Üniversitesi Rektörü İbrahim Gaşi’nin araştırmalarda sahtecilik yaptığı gerekçesiyle görevden alınmasını talep eden öğrenciler ile polis arasında çatışma yaşandı.

13:20 -
Kosova’da dev arbede!

‘İstifa', ‘hırsızlar hapse' ve ‘kaybol Gaşi' yazan dövizler taşıyan protestocular gösterilerin dokuzuncu gününde rektörlük binasına girmek isteyince binanın etrafında kordon oluşturan çevik kuvvet ekiplerine taş attı. Protestocuları dağıtmak amacıyla göz yaşartıcı gaz kullanan polis ekipleri ile öğrenciler arasında arbede yaşandı. Göstericiler, polis müdahalesinin ardından dağıldı. Priştine Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Agron Borovci, cuma günkü gösterilerde 32'si polis olmak üzere 71 kişinin yaralandığını, 33 göstericinin ise gözaltına alındığını söyledi. Öte yandan, Gaşi'nin görevden alınmasıyla ilgili muhalefetin teklifi çoğunluk sağlanamadığı için mecliste görüşülmedi.

Öğrencilerin isteği oldu, rektör istifa etti

Kosova’nın başkenti Priştine’deki Hasan Priştine Üniversitesi Rektörü İbrahim Gaşi istifa etti.

Kosova devlet televizyonuna konuk olan Gaşi, on gündür devam eden öğrenci protestolarının, dünkü bilançosunun ardından istifa ettiğini açıkladı.

Üniversite içerisindeki durumların daha da kötüleşmesini önlemek için istifa ettiğini belirten Gaşi, istifasının, üniversitenin çalışmasını normalleştireceğini umduğunu ifade etti.

Gaşi’nin istifasını talep eden öğrenciler, on gündür rektörlük binası önünde eylem yaparken, dünkü eylemler sırasında binaya girmek isteyen öğrencilerle polis arasında yaşanan arbedede 60 kişi yaralanmış, 33 gösterici de gözaltına alınmıştı.

Hasan Priştine Üniversitesi öğrencileri, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle üniversite rektörünün görevine son verilmesini, yasadışı yollarla verilen tüm akademik unvanların yeniden incelenmesi için bir mekanizma kurulmasını, hükümetin üniversite üzerindeki etkisinin azaltılmasını ve üniversitenin yönetim kurulunun kaldırılmasını talep ediyordu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more