Reklamsız Sözcü

Erdoğan’dan sert bedelli açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'bedelli askerlik' ile ilgili açıklama yaptı.

10:46 -
Erdoğan’dan sert bedelli açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’e hareketinden önce yaptığı basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Bedelli askerlik ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bedelli askerlik ile ilgili Başbakanlığım dönemimde bu konuyla ilgili hükümetin düşüncelerini söylemiştik. Şu anda da bunun tabi artıları var, eksileri var. Böyle bir dönemin içerisindeyiz. Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Ve bunlar doğru yaklaşım tarz değil. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak, böyle bir karar verilir ve ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar. Bu bakımdan şu anda böyle bir kararı ne hükümet vermiştir, ne Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu konuda kesin bir kanaati açıklanmıştır. Ne de bana kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değildir. Çünkü Cumhurbaşkanı olarak ben de bu olaya artı ve eksilerini bu ilgili mercilerle değerlendirmek suretiyle vermek durumundayım. Çünkü sırtımızda bizim gerçekten ağır bir küfe var” dedi.

“SİLAHSIZLANMA KONUSUNDA ATILACAK ADIMLAR ÜLKEMİZİN HUZURU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

‘Çözüm Süreci'nde gelinen nokta sizce silahsızlanma yolunda doğru bir mecrada mı? Gelinen noktayı nasıl görüyorsunuz?’ sorusuna cevaben bu tür şeylerin sözünü etmenin çok güzel olduğunu, asıl olanın uygulama olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda, özellikle de bu 6-7 Ekim olaylarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil, özde olmalı. Temennim odur ki burada silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için, vatandaşlarımızın çözüm sürecinden beklentilerine cevap konusunda önemli bir adım olacaktır. Tabii bunu beklemek halkımızın hakkı olduğu kadar bizim de idealimizdir. Şu anda bu konuda atılacak adımları hassasiyetle takip ediyoruz Hükümetimizin girişimlerini yine aynı şekilde izliyoruz. Beklentimiz inşallah Çözüm Süreci bu istikamette devam etsin” dedi.

“EĞİT-DONAT KONUSUNDA KOALİSYON GÜÇLERİ LOKAL ÇALIŞIYOR; HENÜZ İDEAL OLANA ULAŞILMADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Eğit-donat konusunda geçtiğimiz hafta askerî yetkililerin bazı temasları olmuştu, son durum nedir? Özellikle Türkiye'nin hassasiyetleri karşılandı mı?’ sorusuna cevaben şunları söyledi: “Eğit-donat ile ilgili olarak şu ana kadar taraflar henüz kararlı bir adım atmış değil. Koalisyon güçleri içerisinde böyle lokal bazı çalışmalar oluyor. Ama o lokal çalışmayı zaten biz de yapıyoruz. Ama ideal olan, yapılması gereken henüz yapılmış değil. Kaldı ki sadece eğit-donatı konuşursak, burada da kendimizi aldatmış oluruz. Bir defa Irak ve Suriye'yi farklı bir şekilde değerlendirmek durumundayız. Suriye'de bildiğiniz gibi bir defa hedefi rejim olan bir çalışmanın yürümesi lazım. Ve burada uçuş yasağından tutunuz, güvenli bölgeye varıncaya kadar ve bunun yanında da eğit-donat ile güçlendiren adımların atılması lazım. Henüz bu konuda koalisyon güçleri kendilerine bizim de sorduğumuz ve tavsiye ettiğimiz bu adımları atmış değiller. Sadece işte bazı emareler var, ihtimaller var gibi bir süreci yaşıyoruz. Bu süreç gerçekleşmeden, Türkiye'nin buradaki tutumu şu anda nasılsa öyle devam edecektir. Bir diğer konu Irak açısındandır. Irak'ın şu an yüzde 40'ı işgal altındadır. Yüzde 40'ı işgal altında olan Irak'ta da, bu saydığım başlıklar aynı şekilde uygulamaya girmedikçe sağlıklı bir netice almak yine mümkün olmayacaktır. Orada da uçuşa yasak bölgenin ilanı, güvenli bölgenin ilanı, eğit-donatın aynı şekilde yapılması gerekmektedir. Bunların yapılmaması halinde Irak'ta da sağlıklı bir netice almak mümkün değil. Nitekim, şu ana kadar hala sağlıklı bir netice alınmamıştır. İşte yeni yeni merkezi hükümete bağlı olan ordu adımlar atıyor ve bunlarla bir hareketlenme söz konusu. Temenni ederiz ki bunlar gerçekleşir ve biran önce buralarda netice almış oluruz.”

BEDELLİ ASKERLİK İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

Aynı basın mensubunun, ‘Bedelli askerlik konusunda hükümet bir adım atarsa sizin tavrınız ne olur?’ sorusuna cevaben de Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Bedelli askerlik ile ilgili Başbakanlığım dönemimde bu konuyla ilgili hükümetin düşüncelerini söylemiştik. Şu anda da bunun tabi artıları var, eksileri var. Böyle bir dönemin içerisindeyiz. Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Ve bunlar doğru yaklaşım tarz değil. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak, böyle bir karar verilir ve ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar. Bu bakımdan şu anda böyle bir kararı ne hükümet vermiştir, ne Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konuda kesin bir kanaati açıklanmıştır. Ne de bana kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değildir. Çünkü Cumhurbaşkanı olarak ben de bu olaya artı ve eksilerini bu ilgili mercilerle değerlendirmek suretiyle vermek durumundayım. Çünkü sırtımızda bizim gerçekten ağır bir küfe var.”

“BÖCEK İDDİANAMESİ ARTIK YARGI SÜRECİNDE; ALTINDAN NELER ÇIKACAK HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

‘Böcek iddianamesi tamamlandı. 13 kişi hakkında çeşitli iddialar var. Bunların bir kısmı da Koruma Dairesi'nde çalışan isimler. Böcekleri yerleştirdiği dönemde bir emniyet amirinin Pensilvanya ile irtibat halinde olduğu iddia ediliyor. Bu iddianameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte güzel söylediniz; ‘iddianame' dediniz. Bu iddianame artık yargı sürecinde, altından neler çıkacak bunu hep birlikte göreceğiz. Sizlerin de ifade ettiği gibi, şu anda ortada olan vaka neyse, paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını, nerelerde ne tür faaliyetler gösterdiğini ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey söz konusu değildir, kesinlikle Pensilvanya ile bağlantısı vardır. Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda Hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde biliyorsunuz çalışmasını yürütüyor. Onlar da kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır” şeklinde cevapladı.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:59 19.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more