Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan flaş IŞİD açıklaması

ABD’nin New York kentinde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD operasyonlarına ilişkin flaş açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 10:23, 24/09/2014
Erdoğan’dan flaş IŞİD açıklaması

”2 Ekim’de iki ayrı tezkere Meclis’e sunulacak”
ABD'nin New York kentinde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin IŞİD operasyonuyla ilgili olarak “Olumlu bakıyoruz, ara verilmeden devam edilmeli” dedi.

Erdoğan, “Şu anda henüz gelen bilgiler çok çok farklı. Hedefler noktasında nereler vuruldu, nasıl vuruldu, henüz tam manasıyla henüz bilgileri net bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, bunlar Sayın Obama’nın Çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı. Bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım özellikle bölgedeki terör örgütlerine karşı yapılmış bir eylem olarak bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii, böyle bir olup ondan sonra ardından şöyle ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir. Özellikle bölgedeki bu terörle mücadeleye bir ortak mutabakat içerisinde yürünmesi gereğine inanıyorum” dedi

Gazetecilerin “Türkiye’nin katkısı bundan sonra ne olacak?” şeklindeki sorusu üzerine de Erdoğan, “Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya, biz de üzerimize düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra Hükümetimizle de görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Gazetecilerin bu desteğin askeri operasyonu da kapsayıp kapsamadığına ilişkin sorusu üzerine de Erdoğan, “Arkadaşlar, her türlü kapsar. Askeri, siyasi hepsi…” dedi.

TAMPON BÖLGE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin “Obama ile görüşme planınız var mı?” sorusu üzerine de “Burada Dışişleri bakanım Sayın Kerry ile, bizim yine sayın Obama’nın başkanlığında yapılacak olan toplantıya katılmak suretiyle oralarda düşüncelerimizi kendilerine şey yapacağız. Bu akşam resepsiyon var. Resepsiyonda kendileri ile görüşme fırsatı zannediyorum ayak üstü de olsa bulacağız ve bu görüşmeleri bu şekilde sürdürüyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, tampon bölge konusundaki sorular üzerine de şunları söyledi:

“Buna zaten, gözü kapalı bakmayalım, bu bir vakıa. Söyledim, no fly zone (uçuşa yasak bölge) önemli. İki, bir defa Suriye tarafında bir güvenli bölge önemli bir şey. Çünkü bir buçuk milyon insan şu anda sadece bizde. Bunun bizde meydana getirdiği sosyolojiik bir olumsuz gelişme var. Bunun giderilmesi lazım. Hala gelmeye devam ediyor. İşin bir üçüncü boyutu var: Bölücü terör örgütleriyle mücadele. Bunu aynı şekilde kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de zaten kabulleniyorlar. Bu çerçevede Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yerine getiririz.

 

Yayınlanma Tarihi:19:04,