Kobani eylemcilerine 8 yıl hapis istemi

Vapur işgal edip Kobani eylemi yapanlara 8 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Kobani eylemcilerine 8 yıl hapis istemi

Beşiktaş-Kadıköy seferini yapan vapurda, Kobani için eylem yapan 10 kişi hakkında, “Ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” ile “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”  suçlamasıyla 3 yıl 6’şar aydan, 8’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Ekim 2014 günü saat 10.45’te Beşiktaş İskelesi’nden Kadıköy İskelesi’ne hareket eden Şehit Sami Akbulut adlı yolcu vapurunun Kadıköy İskelesi’ne yanaştığı sırada vapurun üst katında bulunan 10 kişinin Suriye’nin Kobani bölgesinde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla “Kobane halkı bizim için direniyor!-Halkların Demokratik Partisi” ibareli bez astığı belirtildi.

ZOR KULLANILARAK EYLEMLERİNE SON VERİLDİ

Grubun, “Kobane halkı yalnız değildir, Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol, Kobani’de savaşan kadınlara bin selam” şeklinde slogan attıkları belirtilen iddianamede, vapur iskeleye yanaştıktan sonra yolcuların vapuru boşalttığı ancak eylemcilerin vapuru terk etmemeleri nedeni ile olay yerine güvenlik görevlilerinin geldiği, güvenlik görevlilerinin uyarılarına rağmen şüphelilerin vapuru terk etmedikleri ve zor kullanılarak eylemlerine son verildiği ifade edildi.

SEYAHAT ETME ÖZGÜRLÜKLERİNİN KISITLANDIĞI YÖNÜNDE TEPKİDE BULUNDULAR

Saat 11.15’te Kadıköy İskelesi’nden hareket etmesi gereken yolcu vapurunun eylem nedeniyle 15 dakikalık gecikme yaşadığı kaydedilen iddianamede, vapura binmek için bekleyen vatandaşların şüphelilere yönelik seyahat etme özgürlüklerinin kısıtlandığı yönünde sözlü tepkide bulundukları anlatıldı.

HUKUKA AYKIRI DAVRANIŞLA DENİZ ULAŞIM ARACININ HAREKET ETMESİNİ ENGELLEMEK

“Şüphelilerin hukuka aykırı davranışla deniz ulaşım aracının hareket etmesini engellemek ve güvenlik görevlilerinin uyarısına rağmen izinsiz olarak gösteri düzenlemek suretiyle suç işlediği anlaşılmıştır” sözlerine yer verilen iddianamede, 10 kişi hakkında “Ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlamasıyla 3 yıl 6’şar aydan 8’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

Kadıköy'de TOMA'lı müdahale!Kadıköy’de TOMA’lı müdahale!

 

MAHKEME SERBEST BIRAKMIŞTI

Olayın ertesi günü adliyeye sevk edilen şüphelilerin Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı’nca ifadeleri alınmış, 10 eylemcinin Kobani’de yaşanan olaylara dikkat çekmek için eylemi yaptıklarını ve gemiyi işgal etme amacı gütmediklerini söyledikleri öğrenilmişti.

Savcının, “Ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçlamalarıyla şüphelilerin tamamını tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği olayda, şüpheliler  adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. (DHA)

PKK flaması kaldıran vekilin dokunulmazlığı kaldırıldıPKK flaması kaldıran vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...