Reklamsız Sözcü

‘Villaları yıkacak babayiğit arıyoruz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaz tatilini geçirdiği, villalarla ilgili kaçak yapılaşma sebebiyle çok sayıda ceza kesildiği ve il encümeni tarafından oybirliğiyle yıkım kararı verildiği ortaya çıktı.

android-time 12:01
‘Villaları yıkacak babayiğit arıyoruz’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaz tatilini geçirdiği, villalarla ilgili kaçak yapılaşma sebebiyle çok sayıda ceza kesildiği ve il encümeni tarafından oybirliğiyle yıkım kararı verildiği ortaya çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaz tatilini geçirdiği, İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyündeki villalarla ilgili kaçak yapılaşma sebebiyle çok sayıda ceza kesildiği ve il encümeni tarafından oybirliğiyle yıkım kararı verildiği, buna itirazın ise İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından reddedildiği ortaya çıktı. Sözcü muhabiri Gökmen Ulu’nun haberiyle ortaya çıkan bu gerçek gündeme bomba gibi düştü.

İZMİR O VİLLALARI KONUŞUYOR

İzmir İl Genel Meclisi’nin şubat ayı toplantısına, Başbakan Erdoğan’ın Urla Zeytineli’ndeki villa tartışmaları damga vurdu. CHP’li meclis üyeleri, toplantıya fotokopi dolarla katılarak AKP sıralarına yolsuzluk göndermesi yaptı. Toplantının açılışını yapan İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, yolsuzluk iddiaları ve villalar üzerinden iktidarın temsilcilerine yüklendi. Usulsüzlüklerin İzmir Limanı’ndan sonra Urla’ya da uğradığını belirten Değirmenci, Zeytineli köyünün en güzel koyunda kaçak yapılmış 16 villa olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın zaman zaman tatilini Mustafa Latif Topbaş’ın yaptığı bu villalarda geçirdiğini anlatan Değirmenci, “Buradaki iki villanın da Başbakan’a ait olduğu ileri sürülüyor. Topbaş’ın 1. derece doğal sit alanının 3. derece sit alanına çevrilmesi için Başbakan’dan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yardım istediği ve ceza kesildiği için zamanın İzmir Valisi M.Cahit Kıraç’ı şikayet ettiği, internette yayınlanan konuşma tapelerinde görülüyor. Bunlar doğru mudur, yanlış mıdır bilmem ama Özel İdare ve İl Genel Meclisi’nin görev alanında olduğu için bildiğim bazı gerçekler var” dedi.

VİLLALARIN YOLU VALİLİKTEN

Söz konusu villalarla ilgili resmî belgeler bulunduğunu belirterek sekiz madde halinde açıklayan Değirmenci, “Bu alan, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu kararıyla 1. derece doğal sit alanıdır. Buradaki yapılar kaçak ve ruhsatsızdır. Yapı sahipleri, 1. derece doğal sit olan bu alanın 3. derece sit alanına döndürülmesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu siteye giden yol, Zeytineli köyünün içinden geçmektedir ve köy yolu, valilik yedek ödeneğinden 300 bin TL ayrılarak yapılmıştır” dedi.

VİLLALARI YIKACAK BABAYİĞİT YOK MU?

Değirmenci; Hamdi Boyacı, Hayri Boyacı, Kadir Boyacı, Mustafa Topbaş, Abidin Topbaş, Afif Topbaş ve Halit Çizmeci’ye ait yapılar hakkında 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca 29 Şubat 2012’de İzmir İl Özel İdaresi İl Encümeni tarafından oybirliğiyle yıkım kararı alındığını söyledi. Yıkım için encümenin 19 Ekim 2012 tarihli kararıyla gerekli olan 80 bin 159 TL’lik paranın da kaymakamlığa gönderildiğini belirtti. Halen haklarında yıkım kararı bulunan söz konusu villalarla ilgili dosyanın Danıştay’da olduğunu belirten Değirmenci “Yıkım kararını hangi babayiğit uygulayacak?” diye sordu. Değirmenci, “1. derece doğal sit olan bu alan, mahkeme kararlarına karşın 3. derece sit alanına çevrilecek midir? Bunu kitabına uydurmak için kimler, ne gibi çalışmalar yapmaktadır? Böyle bir uygulama için hangi devlet görevlileri seferber olmuştur? Bu yıkım kararlarını uygulayacak bir babayiğit İzmir’de yok mudur?” sorularını yöneltti.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:2306.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more