Yeni YÖK başkanı Yekta Saraç

Yeni YÖK başkanı Yekta Saraç

Yeni yök başkanı belli oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Yekta Saraç’ı YÖK Başkanı olarak atadı. Yekta Saraç, “Alo Fatih” olarak tanınan Fatih Saraç’ın kardeşi.

Yekta Saraç’ın ismi THY Genel Müdürü Hamdi Topçu’nun kızına üniversite kontenjanı ayarlanmasını istediği tapelerde de geçiyordu.

Hamdi Topçu'nun da tapesi çıktı!Hamdi Topçu’nun da tapesi çıktı!

YEKTA SARAÇ KİMDİR?

1962 yılında doğan Yekta Saraç, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl aynı bölümün Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atanmıştır. 1987’de yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1991’de doktor ünvanını almış, 1992'de yardımcı doçentlik kadrosuna atanmıştır. 1994'de doçent ünvanını almıştır. 1995 yılında doçentlik kadrosuna atanmıştır. 2000 yılında profesör olmuştur. Biri ileri diğeri orta seviyede olmak üzere iki yabancı dil bilmektedir. 2005’te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bu seçim onaylanmıştır. 19 Ekim 2009’da yine Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiştir ve bu seçimi cumhurbaşkanı Abdullah Gül onaylamış ayrıca 13 Mart 2008 tarihinde YÖK Yürütme Kurulu üyesi olmuştur ve 21 Ocak 2010 tarihinden itibaren YÖK Başkanvekili olarak görevini sürdürmektedir. Ekim 2013’te 3. defa YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçilmiştir. 6 Kasım 2014 tarihinde Gökhan Çetinsaya’nın Başbakanlık Başmüşavirliği’ne atanması ile vekaleten YÖK başkanlığına getirilmiştir.

'Alo Fatih'in kardeşi YÖK'e başkan oluyor‘Alo Fatih’in kardeşi YÖK’e başkan oluyor
 Alo Fatih'in kardeşi YÖK Başkanı mı oluyor? Alo Fatih’in kardeşi YÖK Başkanı mı oluyor?
Kılıçdaroğlu'nun elindeki rapor ortaya çıktıKılıçdaroğlu’nun elindeki rapor ortaya çıktı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...