Sözcü Plus Giriş

Bir giyim firmasının 6 metreye 9 metre ebatındaki afişinde, başında rahibe örtüsü ve elinde tesbih olan bir kadının gövdesi çıplak olarak görülüyor. Kollarıyla göğsünü kısmen kapatan modelin altında da jean pantolon bulunuyor. İtalyan basınındaki haberlere göre Napolilier reklam afişini fazla müstehcen ve yakışıksız bularak tepki gösterdi.

CİNSİYETÇİLİK SUÇLAMASI

Firmanın sosyal medya sayfalarına yazılan yorumlarda da kutsal değerlere hakaret suçlamasının yanı sıra cinsiyetçilik suçlamaları da yapıldı. Bir kullanıcı “Bırakın rahibeyi, herhangi bir kadının erotik nesne haline getirilmesi cinsiyetçiliktir” derken, bir başkası da “İslam’la ya da eşcinsellerle dalga geçilemiyor ama rahibelerle geçilebiliyor!” diye tepki gösterdi. Sosyal medyada, firmanın boykot edilmesi çağrısı da yapıldı.

PAPA ZİYARETİ ÖNCESİ PROVAKASYON

Kimileri de Papa Francesco’nun 21 Mart’ta Napoli’yi ziyaret edeceğine dikkat çekerek bu ziyaret öncesinde bu afişin asılmasını provokasyon olarak nitelendirdi. Afişin sahibi olan giyim markası ise reklam kampanyasının Papa’nın ziyaretiyle çakışmasının tesadüf olduğunu belirtti ve “Afiş, Papa Francesco’nun gezisi açıklanmadan önce tasarlanmıştı” dedi. Firmadan yapılan açıklamada, “İddialı bir pazarlama taktiği seçtiğimizin farkındayız ancak dine saygısızlık etme niyetimiz yoktu” denildi.