Sözcü Plus Giriş

“ABD’nin Rusya’ya yaptırımları devam edecek”

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Rusya'ya yönelik yaptırımların, Minsk anlaşması tam olarak uygulamaya geçirilene kadar süreceğini söyledi

Güncellenme: 11:00, 28/05/2015
“ABD’nin Rusya’ya yaptırımları devam edecek”

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünde düzenlenen Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin konferansta, “ABD’nin Rusya üzerindeki yaptırımları, Minsk anlaşması tam olarak yerine getirilene kadar devam etmeli ve edecek” dedi.

AVRUPALI LİDERLERE ÇAĞRI

Rusya’nın saldırganlığının yol açtığı insani bir trajediye karşı Ukrayna’ya yardımcı olmanın kritik önem taşıdığını ifade eden Biden, Avrupalı liderlere de mevcut yaptırımları yenilemeleri çağrısında bulundu. Biden, Ukrayna’ya silah yardımları yapılmasının gerekip gerekmediği konusunun da “tartışılmaya değer” bir konu olduğunu dile getirdi.

ABD'den Kürdistan sözü

ABD’den Kürdistan sözü

“PUTİN ÜLKEYİ ÇOK FARKLI BİR YOLA ÇEKTİ”

Konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sert ifadelerle yüklenen Biden, Rusya’da Dmitriy Medvedev’in devlet başkanı olduğu dönemde hayata geçirilen siyasi reformları memnuniyetle karşıladıklarını, 2009-2012 yılları arasında Rusya ile önemli boyutta işbirliğine gittiklerini ifade ederken, Putin iktidara geldikten sonra ise ülkesini hemen “çok farklı bir yola çektiğini” bildirdi.

Putin’in vizyonunun, “mitler ve ilüzyonlar” dışında Avrupa ve Rusya halkına sunacağı pek fazla bir şeyinin olmadığını anlatan Biden, Putin’in, Ukrayna’ya yönelik “acımasız saldırganlığının” yanında, kendi ülkesinde de “saldırgan bir baskı ortamı” uyguladığını söyledi.

ABD Kongresi'nden Türkiye tasarısı

ABD Kongresi'nden Türkiye tasarısı

“REJİM DEĞİŞİKLİĞİ PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Biden, Rusya’ya karşı attıkları adımlarla “rejim değişikliği” peşinde olmadıklarını, sadece Putin’in “rasyonel” davranmasını sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Bununla birlikte, Putin’in gerçekçi bir kişiliğe de sahip olduğunu vurgulayan Biden, “(Ukrayna’da) Ödenecek büyük bir bedel olduğunu söyleyen bir direnişle karşılaşana kadar, yapabildiği kadar bastıracağını düşünüyorum” dedi.

Biden, tüm bunlara karşın, ABD ve Rusya’nın, İran’la nükleer müzakereler, IŞİD tehdidi gibi “karşılıklı net çıkarların” bulunduğu küresel konularda işbirliği yapmasının doğal olduğunu da sözlerine ekledi.

“IŞİD’e karşı savaşı kaybetmedik”