BM’den Suriye’ye çok sert tepki

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye Ordusu’nun düzenlediği varil bombalı saldırıları kınayarak, “vahşet” olarak nitelendirdi

BM’den Suriye’ye çok sert tepki

Mistura'nın ofisinden yapılan açıklamada, Halep'te pazar yerine Suriye hükümetinin helikopterlerinden art arda yapılan varil bombalı saldırılarda en az 80 kişinin öldüğü, bir çoğunun tanınmayacak hale geldiği belirtilerek, saldırı sert biçimde kınandı. Açıklamada, saldırının tüm uluslararası toplum tarafından en sert biçimde kınanması gerektiğini vurgulayan Mistura, “Halep'te çatışmaların durdurulması planı hayata geçirilemedi.

Halep'te varil bombasıyla saldırı

Halep’te varil bombasıyla saldırı

“HAVA SALDIRILARINDA EN FAZLA SİVİL KAYIP OLUYOR”

Ancak plan hayata geçmese bile Suriye hava kuvvetlerinin kendi topraklarında sivil ayrımı gözetmeden saldırı düzenleyerek kendi vatandaşlarını vahşice öldürmesi kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Bu saldırıların verdiği zarara da değinen Mistura, “Varil bombalarının kullanımı durdurulmalı. Tüm deliller, Suriye'deki çatışmalarda en fazla sivil kaybın bu tür hedef ayrımı yapmayan hava saldırılarından kaynaklandığını gösteriyor”dedi.

Suriye'de 136 sivil hava saldırılarında öldü

Suriye’de 136 sivil hava saldırılarında öldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...