Sözcü Plus Giriş

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin İran’a karşı çoklu hatalar yaptığını söyleyerek, “ABD, bu hatalarını telafi etmelidir. İran halkı, Amerikan yönetiminin politikalarına güvenmedi ve hala güvenmiyor, güven ortamının sağlanması için uzunca bir zamana ihtiyaç var. Nükleer anlaşma kapsamında varılan yükümlülüklerin uygulanması, güven yolunda atılacak adımları güçlendirebilir” diye konuştu.

İran'la nükleer anlaşmaya dünyanın bakışı

İran’la nükleer anlaşmaya dünyanın bakışı

İran’da sıkça kullanılan ‘ABD'ye ölüm' sloganının Amerikan halkını hedef almadığını savunan Ruhani, “Bu slogan Amerikan halkına karşı kullanılan bir slogan değil. İran halkı Amerikan halkına saygı duyuyor. ABD yönetiminin politikaları İran halkının çıkarlarına karşı olmuşsa halkın bu konuda hassasiyet göstermesi doğal bir davranıştır ” ifadelerini kullandı.

İran'dan dünyaya tehdit

İran’dan dünyaya tehdit

ABD yönetiminin, İran’ın eski şahı Muhammed Rıza Pehlevi’ye karşı yapılan ayaklanmada halka karşı Pehlevi’yi desteklediğini ve 8 yıllık İran-Irak savaşında Saddam Hüseyin’den yana tavır sergilediğini söyleyen Ruhani, “Halkımız bunları unutmadı, ancak bir ülkeyle uzunca bir süre husumet içinde olmuşsak dahi iyi bir gelecek için fikir üretip planlar yapabiliriz ” dedi.

İran'dan Esad'a destek, Türkiye'ye tehdit

İran'dan Esad'a destek, Türkiye'ye tehdit

Son güncelleme: 10:05 22.09.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more