Sözcü Plus Giriş

AKP kapattı CHP açacak!

CHP’nin iktidar olması halinde yasal düzenlemeyle kapatılan bin 549 belde belediyesinin yeniden açılması için her beldede referandum yapılacak.

Güncellenme: 13:17, 18/05/2015
AKP kapattı CHP açacak!

Başak KAYA/ANKARA

CHP, kapatılan belde belediyelerinin yeniden açılması için hazırlık başlattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bin 549 belde belediyesinin AKP'nin yaptığı yasal düzenlemeyle kapatıldığını hatırlatarak, “Bütün beldelere sandık koyacağız. Belde sakinleri belediyelerine kavuşmak isterse bu düzenlemeleri yapacağız. Yıllardır belediye statüsü bulunan yerleşim yerlerinin bir gecede kapatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi. Ağbaba, kapatılan belediyelerin büyük çoğunluğunun, kapatılana kadar AKP tarafından yönetildiğini hatırlatarak, “AKP kapattı, CHP açacak'' dedi ve şunları söyledi:

‘'O dönemde belediyelerin kapatılmasının yanlış olduğunu ifade ettik. Buraların personeli vardı ve maaşını devletten alıyordu, yine devletten alıyor. Belediyelerin kapatılmasının devlete bir faydası olmadığı gibi vatandaşlara da bir sürü zararı oldu. Belediyelerin kapatılması nedeniyle diğer belediyelere veya kamu kuruluşlarına devrolunan mallarının da iadesinin sağlanacak. Tüzel kişilikleri sona erdirilen yerlerdeki köy odalarının, muhtarlık olarak tahsisini de sağlayacağız.Muhtarlıkların elektrik, ısınma ve internet giderlerine ilişkin de çalışmamız var''

2014 Yerel seçimleri ile yürürlüğe giren Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte bin 549 belediye kapanmıştı.

Umut Oran'dan 'seçim barajı' açıklaması

Umut Oran’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

Yayınlanma Tarihi:13:10,