Sözcü Plus Giriş

FOTO:DHA

Askeri istihbarat, Balyoz davasında askerlere kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında kumpas belgeleri ile irtibatı olduğu şüphesi üzerinde durulan iki subayın ismi soruşturma savcısıyla da paylaştı.

Balyoz kumpasında ilişkin yürütülen soruşturmada flaş bir gelişme yaşandı. Terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosu savcılığı, Balyoz davasında askerlere kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmayı derinleştirdi.

El Cezire Türk’ten Selahattin Günday’ın haberine göre; soruşturmanın iki ayağı var. Birinci bölüm 1. Ordu  Komutanlığı'nda yapılan seminere ilişkin gerçek belgelerin ve ses kayıtlarının komutanlık dışına nasıl çıkarıldığı ile ilgili. İkinci ise ise, seminer ile ilgili gerçek belgelere ‘kimlerin ve nasıl eklemeler' yaptığı ile.

ASKERİ İSTİHBARAT BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Askeri istihbarat bu iki olayda rol aldığından şüphelendiği iki subayın ismini soruşturmayı yürüten savcıyla paylaştı. Savcılığın, soruşturma kapsamında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı  ile koordineli çalıştığı öğrenildi. Söz konusu koordinasyon kapsamında son Yüksek Askeri Şura öncesi Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı ile soruşturmayı yürüten savcılık ile yaklaşık 4 ay önce Çağlayan Adliyesi'nde bir görüşmede gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Bu görüşmede ‘Balyoz belgelerinin ordu komutanlığından nasıl ve kimler tarafından çıkarıldığının tespiti için izlenecek yol haritası' belirlendi. Savcılık ile Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı arasında bu konularla ilgili resmi yazışmalar yapıldı.

İKİ SUBAY ÜZERİNE YOĞUNLAŞILDI

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, Balyoz belgelerinin yayınlandığı döneme ilişkin savcılık talimatı ile incelemeler başlattı.  O dönemde görev yapan iki subay, çalışmaların sonucunda şüpheli olarak ön plana çıktı. Askeri istihbarat, söz konusu iki subay ile ilgili bilgileri soruşturma savcılığına iletti.

BANKA HESAPLARI ARAŞTIRILIYOR!

Şu anda delil toplama aşamasında olan savcılık, askeri istihbarattan iki subayın o dönemdeki görevlerini, hangi evraklara, hangi birimlere ve hangi odalara ulaşma yetkileri olduğunun tespitini istedi.  Ayrıca iki subayın iletişim (telefon, e-mail, posta) kayıtları da geçmişten günümüze incelemeye alındı.
Sosyal çevreleri de inceleme kapsamına alınan iki subayın banka hesaplarına da bakılıyor.

BARANSU İLE İRTİBATLARINA DA BAKILIYOR

İki subayın soruşturma dosyasında şüpheli olan gazeteciler Mehmet Baransu ve T. O ile de irtibatlı olup olmadığı araştırılıyor.

Ergenekon olmasaydı ne olurdu?

Ergenekon olmasaydı ne olurdu?

Başbuğ savunma yaptı

Başbuğ savunma yaptı