20 tespit

Tespit 1) Bu seçimlerde Davutoğlu yok. Performansı düşük görülen Davutoğlu'nun önümüzdeki ilk AKP kongresinde olmayacağını düşünmek hatalı olmaz. Yani, daha sandıklar açılmadan ilk kimin kaybettiği belli oldu!
Tespit 2) Kılıçdaroğlu'dan Bahçeli'ye kadar tüm parti liderlerinin hedefinde Davutoğlu değil Erdoğan var!
Tespit 3) Erdoğan ile muhalefetin karşı karşıya gelmesi ve ağır sözler sarf edilmesi kime sandık başarısı olarak döner?
Tespit 4) Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı kimliğiyle miting yapması ve seçimlerde taraf olmasının kendi tabanının yarısının tepki gösterdiği kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkıyor. Keza… AKP seçmenin çoğunluğu ise, “yeni rejim” inşasına/ “parti devlet” yapılanmasına karşı. Görünen, “ben değişik bir Cumhur reisiyim” sözü tabanda karşılığını bulmadı.
Tespit 5) AKP “kemik tabanının”; Suriye/göçler ve yolsuzluk nedeniyle değil, Saray'daki şatafata tepkili olduğu yine kamuoyu araştırmalarının ortaya çıkardığı hakikat. Keza… Erzurum mitinginde Erdoğan bu gerçeği ağzından kaçırdı ve aynen şunu dedi: “Benim vatandaşımın bazen saflığı tutuyor, bunlara inanıyor.”
Tespit 6) Saray'a davet edilen Kılıçdaroğlu bu gerçeği kavrayamadığı için; “altın kaplamalı klozet” iddiasında geri adım attı; “ben saray, şu, bu demedim” dedi. (Halbuki… “Saray'daki altın klozet de sıfırlandı mı” diye soramaz mıydı?)
Tespit 7) Evet… Bu seçimin mağlubu AKP (ve Erdoğan) olacaktır. Bu öngörümü neye dayandırıyorum; yazayım…

AKP hataları

Tespit 8) İlk kez bir seçimde AKP (ve Erdoğan); seçmeni heyecanlarından dev projelerden, büyük vizyondan bahsetmediği bir seçim stratejisi yaptı/yapmak zorunda kaldı.
Tespit 9) İlk kez bir seçimde AKP (ve Erdoğan); icraatçılığı öne çıkarmayıp -bir dönem CHP'nin yaptığı gibi- negatif bir kampanya yürüttü.
Tespit 10) İlk kez bir seçimde AKP (ve Erdoğan); savunmada kalan bir seçim stratejisini yaptı/ya da yapmak zorunda kaldı!
Tespit 11) İlk kez bir seçimde AKP (ve Erdoğan); -elinde Kur'an-ı Kerim ile miting sahnesine çıkıp millete değil ümmete seslenerek- salt “kemik tabanına” yönelik bir seçim stratejisi yaptı/ya da yapmak zorunda kaldı.
İyi de… AKP (ve Erdoğan) iktidara giden seçim zaferlerini; “kemik seçmen” tabanıyla değil; bu çevrelerin dışındaki -Cumhuriyetçi – Atatürkçü dindarların / milliyetçilerin /liberallerin bulunduğu-merkez sağın desteğiyle kazandı.
Tespit 12) AKP ve (Erdoğan) neden böyle bir hata yaptı? Çünkü: AKP'deki erime sanıldığından çok fazlaydı. AKP (ve Erdoğan) ilk kez -bu derece hata yapacak kadar- telaşlandı. Davutoğlu yerine Erdoğan'ın ön plana çıkarılmasının sebebi de bu “kaybediyoruz” korkusuydu. (Parantez açayım: Gözlerden kaçtı; KKTC seçimlerinde AKP'nin (ve Erdoğan'ın) desteklediği Kudret Özersay ilk turda ancak dördüncü olabildi. AKP (ve Erdoğan'ın) istemediği Mustafa Akıncı yüzde 60 oy alarak seçimin galibi oldu.)
Tespit 13) AKP (ve Erdoğan) halkta hiç karşılığı olmayan “başkanlık sistemi” ve “400 milletvekili istiyorum” demeçleri/talepleri bir köşeye atılıp unutuldu!
Tespit 14) 2011 seçimlerinde -örneğin, kadınlar ve gençlerin oyunu almak gibi- yapılan stratejiye uygun adımlar atan AKP (ve Erdoğan), 2015 seçimlerine bir tür şaşkınlıkla sadece günlük laf yetiştirmelerle girdi.
Örneğin… Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar ile mücadele edeceğini söyleyerek iktidara geldiler. Bugün artık bunları ağızlarına almıyorlar; çünkü inandırıcılığı kalmadı.
Peki… AKP (ve Erdoğan'ın) kaybetmesinin sebepleri sadece bunlar mı?
Hayır…

‘Yeni' Türkiye'de  ‘eski' AKP yok

Tespit 15) AKP (ve Erdoğan) sürekli, halktaki bir seçim rehavetinden bahsediyor.
Bunun gerçeklik payı yok değil; bir-iki parti tabanı dışında seçmende genel bir heyecansızlık görülüyor. Kuşkusuz bunun çeşitli nedenleri var, ama konumuz bu olmadığı için buna girmeyeceğiz.
Tespit 16) Aslında… AKP'de (ve Erdoğan'da da) metal yorgunluk göze çarpıyor. Bu derece seçim kampanyası hatası yapmalarının nedeni de bu olabilir mi?.. Ancak…
Tespit 17) Şurası da bir gerçek ki; AKP tabanı-seçmeni 12 yıl önceki heyecanı taşımıyor. O, iktidara gelebilmek için,; gece-gündüz çalışan, çalmadık kapı bırakmayan fedakar-çalışkan kadrolar maddi zenginliğe ulaştı! Sahada koşan kalmadı. Hep eleştirdikleri “modernler” gibi yaşamaya başladılar, (Mücahitler müteahhit oldu! Başörtü mağdurları artık jeep kullanıyor!) Yeni zenginler AKP'liler, Erdoğan'ın siyaseti sertleştirmesinden/ kutuplaştırmasından artık memnun değil…
Tespit 18) Paraya kolayca ulaşan AKP kadroları, içinden geldikleri yoksul halktan koptu. “Bir lokma bir hırka” felsefesinin unutulması AKP tabanında tepki görmeye başladı; bu nedenle, saray zenginliği çok göze battı; simge oldu.
Tespit 19) AKP (ve Erdoğan'ın) her seçim sürecinde seçmen karşısına (Balyoz-Ergenekon ya da Paralel Yapı gibi) sürekli bir “düşman” çıkarması partilileri yordu. Zamanla “düşman” merkezli propaganda inandırıcılığını ve heyecanını kaybetmeye başladı.
Tespit 20) Ve kuşkusuz Batı'nın; AKP (ve Erdoğan'ı) küresel arenada yalnızlaştırması; siyasi ve ekonomik olarak Türkiye'ye, -en azından kimi medya üzerinden- “yeni” bir iktidar dayatma planı, bu seçimlerin sonuçlarına etki edeceği belli.
Sonuç…
2015 genel seçimi AKP (ve Erdoğan) kaybedecek…
7 Haziran'daki merakım; AKP (ve Davutoğlu), Erdoğancılıktan kurtulup, Erdoğan'ı “Saray'a hapsedecek” bir koalisyon kurmayı başarabilecek mi?
Hepimizi sıcak bir yaz bekliyor…

Loading...