Şimşek: ‘Cari açık büyük sorun’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomide yapısal reformların gerektiğini vurguladı.

Şimşek: ‘Cari açık büyük sorun’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin büyük bir cari açık sorunu olduğunu ancak daralsa bile açığın hala önemli bir seviyede olduğunu söyledi.

Şimşek, 2016 Asya Bölgesel Kamu Borçları Yönetimi Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de tasarruf oranlarının çok düşük seviyede bulunduğunu, yatırım ihtiyacının da olduğunu söyleyerek, bunun çözümü için de yapısal reformlar gerektiğini kaydetti.

Cari açık Mart’ta beklentilere paralel 3.68 milyar dolar olurken, ilk çeyrek itibarıyla açık 7.88 milyar dolar olarak gerçekleşti. Verilere göre, 12 aylık kümülatif açık Şubat ayındaki 30.58 milyar dolardan 29.49 milyar dolara geriledi. Cari açıktaki düşük petrol fiyatları kaynaklı azalış trendinin turizm sezonunun açıldığı Mayıs’a kadar sürmesi bekleniyor.

Uzun vadede refahı sağlamak için kurumların kalitesinin önemine dikkati çeken Şimşek, Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin kendisi de önemli bir reform olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmasını hizmetler, kamusal alımlar ve tarımı içerek şekilde genişletmeye çalıştıklarını belirten Şimşek, geniş kapsamlı bir reform programları olduğunu ifade etti.