Sözcü Plus Giriş

Milli tank için geri sayım başladı

İsmini Kurtuluş Savaşı'ndaki Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası İzmir'e ilk giren Türk komutanından alan Altay tankının seri üretimi için ilk adım atıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:53, 29/08/2016
Milli tank için geri sayım başladı

Altay muharebe tankını geliştiren otomotiv ve savunma şirketi Otokar , tankın seri üretime alınması için nihai teklifi bugün Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na gönderdi.

altay1

21. YÜZYILIN TANKI

Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak tasarlanan Altay’dan şu ana kadar 5 adet protorip üretildi. Bu prototipler her türlü testi başarıyla tamamladı. Boş ağırlığı 65 ton olan tank 120 mm 55 kalibre topa sahip. 4 kişilik mürettebat tarafından kullanılan tank, lazer uyarı sistemi, muharebe sahası tanıma ve tanıtma sistemi, nükleer ve kimyasal tehdit algılama sistemi… gibi 21. yüzyılın her türlü teknolojik donanımına sahip.

Tank1

ADINI İZMİR’E İLK GİREN KOMUTANDAN ALIYOR

Altay tankı ismini, Kurtuluş Savaşı’nda Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası Yunan Ordusu’nun geri çekilmesini sağlayarak İzmir’e giren ilk Türk süvarilerini komuta eden Fahrettin Altay Paşa’dan aldı. Fahrettin Altay’a ise soyismi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi. Altay isminin kökeni ise Türklerin ana yurdu olarak da bilinen Orta Asya’daki Altay sıra dağlarından geliyor.

FAHRETTİN ALTAY KİMDİR?

1880 yılında Arnavutluk’ta doğan Fahrettin Altay, 1900 yılında Harp Okulu’nu, 1902 yılında ise Harp Akademilerini tamamladı. 2. Balkan Savaşı ve 1. Dünya Savaşı’nda çeşitli cephelerde görev aldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine Kurtuluş Savaşına da katıldı. 1922’de Dumlupınar muharebesi sonrası çekilen Yunan ordusunu kovalayan ve İzmir’e ilk giren süvarileri komuta etti. Kurtuluş Savaşı sırasında TBMM hükümetinde Mersin milletvekili olarak da yer alan Fahrettin Altay, Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün isteği üzerine milletvekilliğinden ayrılarak orduda kaldı. 1. Ordu komutanlığına kadar yükselen Altay, 1945 yılında yapılan Yüksek Askeri Şûra’da yaş haddinden emekliye ayrıldı. 1946-1950 yılları arasında CHP’den Burdur milletvekilliği yapan Altay, 1974 yılında hayata gözlerini yumdu.

Fahrettin_Altay

 

Yayınlanma Tarihi:10:51,