Sözcü Plus Giriş

Son dakika… Booking’in Türkiye faaliyetleri durduruldu

TÜRSAB'ın açtığı dava sonucu Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Kararla ilgili sozcu.com.tr'ye konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy "Türkiye burası muz cumhuriyeti mi? Başkasının ekmeğiyle oynayacaksın vergi vermeyeceksin. Uzunca bir süreçti. Mahkeme bizim lehimize karar verdi” diye konuştu.

16:29 -
Son dakika… Booking’in Türkiye faaliyetleri durduruldu

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılıkedilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi TeknolojileriKurumu'na yazı yazılmasına karar verildi.

Booking.com'a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, Mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

58dbb439c03c0e2038f51043

2.5 MİLYON LİRA CEZA

TÜRSAB Rekabet Kurumu'na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

‘BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ?’

Kararla ilgili sozcu.com.tr’ye konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy “Türkiye burası muz cumhuriyeti mi başkasının ekmeğiyle oynayacaksın vergi vermeyeceksin. Uzunca bir süreçti. Mahkeme bizim lehimize karar verdi. Haksız rekabet vardı. Bunu ortadan kaldırmak için mücadelemiz oldu. Rekabete aykırı bir eylem var ortada. Seyahat acentası, Booking.com komisyonları yükseltiyordu. Sektör mutlu biz de mutluyuz şimdi daha da fazla iş yapılır artık. 2.5 yıldır bu dava sürüyordu” diye konuştu. Booking.com’da mevcut halde rezervasyonu olanlar karardan etkilenmeyecek.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:16 29.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more