Sözcü Plus Giriş

Manisa’daki askeri birlikte enfeksiyon… Bir asker hayatını kaybetti

Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında dün enfeksiyon alarmı verildi. Enfeksiyondan toplam 828 asker etkilendi ve bir asker hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı'nın özel ekip gönderdiği olayda, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 59 askerin hastanede yattığını ve bir kişinin yoğun bakımda olduğunu, onun da hayati tehlikesinin olmadığını bildirdi. Güvençer ayrıca "bir bakteriyel enfeksiyonla karşı karşıyayız" açıklamasını yaparken, bu enfeksiyonun hangi yollarla bulaştığı ise açıklanmadı.

Güncellenme: 14:24, 26/05/2017
Manisa’daki askeri birlikte enfeksiyon… Bir asker hayatını kaybetti

Manisa'nın Yunusemre ilçesindeki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında çok sayıda askerin etkilendiği enfeksiyonda 1 asker hayatını kaybetti, biri yoğun bakımda olmak üzere 59 asker ise çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer enfeksiyon rahatsızlıklarından dolayı son 3 günde 828 askerin ishal ve kusma şikâyeti ile hastanelere sevk edildiğini açıkladı.

PİYADE ER HÜSNÜ ÖZEL HAYATINI KAYBETTİ

husnu-ozel

Kırşehir’in Mucur nüfusuna kayıtlı Piyade Er Hüsnü Özel bu gece saat 01.40'da kaldırıldığı Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden askerin cenazesi, oğlunun Cuma günü yapılacak yemin töreni için gelen annesi Gülhan Özel tarafından askeri törenle İzmir Adli Tıp Kurumundan teslim alındı. Er Hüsnü Özel’e İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. İlk incelemede ölüm sebebine ilişkin bir sonuca varılamazken, detaylı otopsi için kan ve doku örnekleri alındı. Ölüm nedeninin yapılacak detaylı otopsi ile anlaşılabileceği belirtildi.

VALİ GÜVENÇER: BAĞIRSAK YOLLARI ENFEKSİYONU TESPİT EDİLDİ

Manisa'nın Demirci ilçesinde bulunan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer dün yaptığı açıklamada, “Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayımızda acemi er eğitimini tamamlayıp yarın yemin merasimiyle dağıtıma çıkacak yaklaşık 6 bin erimizin barındığı batı kışla ve doğu kışlamızda 23 Mayıs ve 24 Mayıs günlerinde şimdilik sadece bakteriyel bir bağırsak yolları enfeksiyonu teşhisi koyduğumuz bir rahatsızlık tespit edildi. Bu rahatsızlık sebebiyle 23 Mayıs, 24 Mayıs ve 25 Mayıs bugün tarihleri itibariyle tüm sağlık birimlerimize toplam 350 askerimiz sevk edildi. Bir taraftan bu çocuklarımızın tedavileriyle ilgilenilirken, öte yandan bu bakteriyel enfeksiyonun kaynaklanma sebebini bulmak için de tüketim maddelerinden örnekler alınarak laboratuvara gönderildi. Kuvvetle muhtemel bu akşama kadar bir işaret verir. Ama şu anda bu bakteriyel enfeksiyonun kaynağı konusunda bir tespit sahibi değiliz. Bu sabahtan itibaren Tugay Komutanlığında sağlık teşkilatımız bir kriz masası kurdu. Orada Manisa Valiliğimizin emriyle bir koğuş revire dönüştürüldü. 5 hekimimiz ve yardımcı sağlık personelimiz Tugay Komutanlığında çocuklara müdahale ediyor. Sabahtan bu saate kadar bu geçici polikliniğe müracaat eden askerlerimizden 9’u daha devlet hastanelerine sevk edildi. Böylece şu anda devlet hastanelerinde bu enfeksiyon sebebiyle tedavi altına alınan er çocuk sayımız 54’e çıktı. Bu sabah 46 çocuğumuz hastanedeydi. Bu 46+9 toplam 54 çocuğumuzdan sadece 1 tanesinin seyri biraz daha ciddi tedaviyi gerektirdiği için yoğun bakıma alındı ancak hayati tehlikesi yok. Bu arada ne yazık ki Batı Kışlada bir çocuğumuz gece saat 01.40’ta Hakk’ın rahmetine kavuştu. Kamuoyu belki bu enfeksiyonla bağlantılayacaktır ancak ölümün bu enfeksiyona bağlı olduğuna dair herhangi bir bulgu yok. Çocuğumuz vefatına müteakip adli tıbba gönderildi. Ailesi geldi. Ailesini de gönderdik. Henüz daha adli tıp raporu gelmediği için çocuğumuzun ölüm sebebi belli değil. Ama ilk muayenede hekimler ölümün enfeksiyonel değil, belki bir başka sebebe bağlı olabileceği konusunda fikir beyan ettiler. Şu anda enfeksiyon durumunun önü alındı. Her türlü tedbirle arkadaşlarımız takip ediyorlar. ” dedi.

“ENFEKSİYONUN KAYNAĞINI BİLMİYORUZ”

manisa-valisi

Güvençer açıklamasına şöyle dedi: “Şu anda sadece tıbbi anlamda bir bakteriyel enfeksiyonla karşı karşıyayız. Ama bu bakteriyel enfeksiyonun kaynağı ve sebebinin ne olduğu konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Belki laboratuvar tetkikleri sonrasında bir işaret alabiliriz. Ama şu an bir zehirlenme değil bu enfeksiyon. Ama bu enfeksiyonun kaynağı konusunda bir bilgi sahibi değiliz.”

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖZEL EKİP GÖNDERDİ

Sağlık Bakanlığı’nın enfeksiyonla ilgili Manisa’ya özel bir ekip gönderdiğini söyledi. Vali Güvençer’ın açıklaması şöyle:

manisa-2

“Kışlada eğitimlere ara verilmesi söz konusu değil. Yarın da yemin merasimi yapılacak. Rahatsız olan kişilerin bol su tüketmeleri için su verildi. Bugün eğitime çıkarılmadılar. Şu anda 61 asker hastanede yatıyor. Durumları iyi. Yoğun bakımdaki askerin de durumu stabil. Hayati tehlike olmadığı ifade ediliyor. Kontrol altında diyebiliriz. Biz bugün kışlada kurduğumuz poliklinikleri hem bu gece hem de yarın orada muhafaza edeceğiz. Neden kaynaklandığı bilinmediği için çocukların muhatap olduğu tüketim malzemelerinden örnekler alındı, laboratuarlara gönderildi. Çıkan sonuçla hastalardan alınan numuneler karşılaştırılır. Sağlık Bakanlığımızdan da özel bir ekip geldiler. Onlar da hem önleyici sağlık hizmetleri hem de durum tespiti için çalışıyorlar.”

828 ASKER ENFEKSİYONDAN ETKİLENDİ

manisa-3

Sağlık Bakanlığı, Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 1 askerin yaşamını yitirdiği, olayla ilgili açıklama yaptı. 828 askerde bulantı, kusma ve ishal şikâyetleri görüldüğü, bunlardan 59’un yatarak tedavi gördüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“23, 24 ve 25 Mayıs 2017 tarihlerinde Manisa 1.Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanlığı’nda (Batı Kışla) askerler bulantı, kusma ve ishal şikâyetleri ile acil servislerimize başvuruda bulunmuşlardır. Bakanlığımız olaydan haberdar olur olmaz Türkiye Halk Sağlığı Kurumundan 10 kişilik bir uzman ekibi bugün ( Biri prefesör olmak  üzere 2 mikrobiyoloji uzmanı, 1 Mikrobiyoloji Doçenti uzman, 5 Epidemyoloji uzmanı ve 2 Enfeksion Hastalıkları Uzmanı ) özel uçakla Manisa’ya intikal ettirmiştir. Manisa Kamu Hastanelerinden görevlendirilen 2 Enfeksiyon Hastalıkları, Acil Tıp Uzmanı, Pratisyen olmak üzere toplam 5 hekim ve 5 hemşirenin katılımıyla da toplam 20 kişilik uzman ekip, çalışmalarına derhal başlamıştır. Ekibimiz makul olan en kısa sürede çalışmalarını tamamlayarak olayın gerçekleşme nedenini kamuoyuyla paylaşacaktır. Bugün itibarıyla olaydan, toplam 828 asker etkilenmiştir. 59 askerimiz yatarak tedavi görmektedir. 1 askerimiz yoğun bakımda ancak hayati tehlikesi bulunmamaktadır. 1 askerimiz 25.05.2017 tarihinde  Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde vefat etmiştir. Vefat eden askerimize, İzmir Adli Tıp Kurumunda otopsi yapılacak ve kesin ölüm  nedeni tespit edilecektir. Olay yerinde halen 2 acil yardım ambulansı hazır bekletilmektedir. Şikayeti olan askerler, oluşturulan 150 kişilik revirde sağlık ekiplerimizce değerlendirilerek müşahedeye alınmakta, gerekli görülenler hastaneye sevk edilmektedir. ”

manisa-4
828 ASKERİN HASTANELİK OLDUĞU KIŞLADA DÜZENLENEN YEMİN TÖRENİNDE ENDİŞELİ AİLELER ÇOCUKLARINI GÖRME FIRSATI BULDU

Halen 59 askerin tedavisi sürerken, kışlada, önceden hazırlanan program değişmedi, yemin töreni düzenlendi. Endişeli aileler böylelikle, çocuklarını görme fırsatı buldu.

AİLELER YEMİN TÖRENİ İÇİN KIŞLA’DA

Çok sayıda askerin hastanelik olmasıyla endişelenen, vakit kaybetmeden çocuklarıyla irtibata geçen aileleri, bugünkü yemin töreni için Manisa’ya geldi. Heyecanlı anlar yaşayan ailelerden bazıları ise çocuklarının tedavi gördüğü hastanelere gitti. Albay Arif Seyhan Kışlası’ndaki yemin töreni sonrası aileler, çocukları kucaklaştı.

Asken yakını Yusuf Çallafcı, Antalya’dan asker oğlunu görmeye geldiğini belirterek, “Oğlum iyi. Ancak öteki askerlerin zehirlenmesi ve bir askerimizin şehit olması beni üzdü. Şükür oğlumuzda bir şey yok” dedi.

manisa-5

“TAVUK ETİ YEDİLER”

Çeşme Alaçatı’dan asker akrabasını görmeye gelen Hatice Ünal ise “Akrabam asker. Burada zehirlenme konusunda bize bir şey söylemediler. Akrabamız zehirlenmemiş, Şırnak Silopi’ye gideceği için yemin törenine geldik. Tüm askerlerimize geçmiş olsun” dedi.

manisa-6

Asker annesi Sümeyra Atay ise oğlunun zehirlenmeden etkilendiğini, iki gündür hastanede yattığını, durumunun iyi olduğunu belirterek, “Oğlunun zehirlendiği gün tavuk eti yediğini ve zehirlenmenin bundan olduğunu ifade etti” dedi.
Yetkililer ise her türlü numunenin alındığını, incelemelerin sürdüğünü söyledi.

İlginizi ÇekebilirManisa'daki askeri birlikte enfeksiyon... Bir asker hayatını kaybettiManisa'daki askeri birlikte enfeksiyon... Bir asker hayatını kaybettiİlginizi ÇekebilirSağlık Bakanlığından 'Kışlada enfeksiyon' açıklamasıSağlık Bakanlığından 'Kışlada enfeksiyon' açıklamasıİlginizi ÇekebilirManisa'da yemekten zehirlenen 150 asker hastanelik olduManisa'da yemekten zehirlenen 150 asker hastanelik oldu
Yayınlanma Tarihi:11:26,