Müthiş itiraflar: Genelkurmay Başkanı olacaktı, önünü kestik

FETÖ’den tutuklanan Bayram Bozkurt, Erzincan’daki Ergenekon Davası’nda Yargıtay üyelerinin talimatı ve özel yetkili savcı Osman Şanal’ın isteğiyle ‘gizli tanık’ olduğunu söyledi. İzmir’deki sorgusunda savcıya o günleri şöyle anlattı:

Müthiş itiraflar: Genelkurmay Başkanı olacaktı, önünü kestik

İlhan Cihaner (Erzincan Başsavcısı iken) cemaat hakkında soruşturma yürütüyordu. Ayrıca cemaatin rahatsız olduğu (3. Ordu Komutanı Orgeneral) Saldıray Berk'in Genelkurmay Başkanı olabileceği cemaatçi albaylar arasında konuşuluyordu. Ben o dönem İliç jandarma komutanıyla ilgili Kemah'taki 9 şehit nedeniyle soruşturma başlatmıştım. Bu olay nedeniyle Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal ile tanıştım. Şanal, cemaatin adamıydı.

ŞANAL NE DİYORSA YAP: İlerleyen süreçte Şanal benim, Cihaner, Berk ve (Erzincan Jandarma Komutanı Albay Recep) Gençoğlu ile samimiyet düzeyimi öğrenmeye çalıştı. Bana tanıklık yapıp yapmayacağımı sordu. Kendisinden araştırmak için süre istedim. Şanal'ı ve tanıklık konusunu Yargıtay tetkik hakimi Aydın Eser, Ceza İşleri Genel Müdürü Galip Tuncay Tutar ile yardımcısı olan Çetin Şen'e sordum. Onlar da Osman'ın yabancı olmadığını, cemaatten olduğunu, ne isterse yapmamı söylediler.

POLİSTEN KAÇARKEN DÜŞÜP AYAĞINI KIRMIŞTI Ergenekon Davası'nda ‘Efe' kod adıyla gizli tanık olan İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt, İzmir Bornova'da gizleniyordu. Polislerin geldiğini fark eden ve kaçmaya çalışan Bozkurt, tel örgülerden atladığı sırada ayağını kırmıştı...

POLİSTEN KAÇARKEN DÜŞÜP AYAĞINI KIRMIŞTI
Ergenekon Davası'nda ‘Efe' kod adıyla gizli tanık olan İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt, İzmir Bornova'da gizleniyordu. Polislerin geldiğini fark eden ve kaçmaya çalışan Bozkurt, tel örgülerden atladığı sırada ayağını kırmıştı…

CEMAATİN TALEBİ: Daha sonra Şanal'ın yanına gittim. Hangi konuda tanıklık yapacağımı sordum. Erzurum ve Erzincan'da da Ergenekon yapılanması olduğunu ve bunların başında Cihaner ile Berk'in bulunduğunu, bunlar hakkında istenen şekilde ifade vermemi söyledi. Ben yine tereddütte kaldım ve tanıklık konusunda daha sonra kendisine döneceğimi söyledim. Bir süre sonra Çetin Şen beni telefondan arayarak, “Osman Şanal senden ne istiyorsa yap” diye talimat verdi.

10ilhan17cm

KİMİ KORUYORSUN?: Bir süre sonra tanık olmamaya karar verdiğimi Şanal'a söyleyince, “Senin hakkında soruşturma açan adamı mı koruyorsun” dedi. O anda Cihaner'in hakkımda soruşturma açtığını öğrendim. Cemaat beni sıkıştırmak amacıyla bir kişiyi yönlendirip soruşturma açılmasını sağlamış. Bu sıralarda adliyeye gelen müfettişler beni meslekten atmak için rapor düzenleyeceğini söyleyince tanıklık yapmayı kabul ettim.

10dursuncicek

ÇARPITILMIŞ İFADE VERDİM: İfademde gerçek olayları anlatınca Şanal yetersiz gördü. Benim bazı albaylarla yemek yediğimi, bunun darbe semineri olduğunu, bu sebeple bu yönde ifade vermemi söyledi. Onun yönlendirmesiyle bu kafedeki görüşmenin darbeye yönelik olduğunu söyleyen çarpıtılmış ifade verdim. Bana bir de fotoğraf gösterdi. Bu kişinin İrtica ile Mücadele Eylem Planını hazırlayan subay (Dursun Çiçek) olduğunu, benim bu şahsı otelde gördüğümü söylememi istedi. Ben de söyledim.

01saldiray

Org. Saldıray Berk, 3. Ordu komutanıyken kumpasa uğradı.

SALDIRAY BERK PROJESİYDİ: Kod adım Efe idi. Böylece, Cihaner, Çiçek, Berk ve Gençoğlu bir soruşturma kapsamına alındılar. Böylece cemaatin Saldıray Berk'in yükselmesini önleme projesi gerçekleşmiş oldu. Bu soruşturmada amaç Cihaner değil, Saldıray Berk'in yükselmesini önlemekti. Nitekim bu operasyon ve devamında gelen Balyoz, Ergenekon gibi davalarla TSK'nın komuta kademesi cemaatin istediği gibi şekillenmiştir.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...