Sinan Meydan gerçeği tarih tarih açıkladı

Şarkıcı ve oyuncu Gülben Ergen sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanlığı Atatürk Özel Arşivi'nde bulunduğu ve dönemin Suud kralına yazıldığı iddia edilen bir mektubu paylaştı... Peki o mektup doğru mu? Gerçekten var mı? SÖZCÜ Gazetesi'nin yazarı tarihçi Sinan Meydan gerçeği tarih tarih açıkladı.

Sinan Meydan gerçeği tarih tarih açıkladı

Bu iddiayı yıllar önce Nezvat Yalçıntaş ortaya attı. Arşivde böyle bir belge gördüğünü fakat belgenin fotokopisini yanına almadığını belirtmişti. Ama biz tarihçiler bu belgeyi görmüş değiliz. Bu belgenin -eğer varsa- orjinali henüz yayınlanmadı. Ayrıca iddia edilen mektubun altındaki tarih 26 Haziran 1919. O tarihte bilindiği gibi vatan işgal altında, Mustafa Kemal Paşa Anadolu’ya yeni geçmiş durumda. 22 Haziran’da Amasya Genelgesi yayımladı. O koşullarda -üstelik henüz kurulmamış olan- Suud Krallığı’na bir mektup yazmış olması imkansız görünüyor. Atatürk’ün belgesi olan bütün yazışmaları bugün elimizdedir.

Gülben Ergen Atatürk'ün mektubunu paylaştı İlginizi Çekebilir Gülben Ergen Atatürk'ün mektubunu paylaştı

Atatürk’ün Bütün Eserleri’nde 26 Haziran 1919’da Mustafa Kemal Paşa, İkinci Ordu Müfettişi Cemal Paşa, Trabzon vilayetine, 15’inci Kolordu Komutanlığ’ına telgraflar göndermiş görünüyor. Bütün bu telgraflar elimizdedir. Fakat o tarihte Suud Kralı’na bir telgraf ve mektup gönderdiğine ilişkin bir belge yok. (Bakınız,Atatürk’ün Bütün Eserleri 3 cilt)

İşte Gülben Ergen'in sosyal medyada paylaştığı o mektup...

İşte Gülben Ergen’in sosyal medyada paylaştığı o mektup…

 

Bu sözüm ona belge uzun süredir sosyal medyada paylaşılıyor. Ancak bunun gerçek olduğuna dair herhangi bir resmi kaynak yok. Sözde telgraf; “Mustafa Kemal *Atatürk* imzasını taşıyor. Ancak bilindiği gibi Mustafa Kemal Paşa 1934’te soyadı kanunuyla Atatürk soyadını aldı. İnternette dolaşan bu metin resmi bir belge değildir ; görüldüğü gibi bir A 4 kağıdı üzerine hazırlanmıştır. Emperyalizme karşı bir bağımsızlık savaşı veren Atatürk’ün İslam dünyasının bağımsızlığına büyük önem verdiği konusunda elimizde çok sayıda resmî belge varken bu tür kaynağı belirsiz iddiaları ortaya atmak yanlıştır.