Samsun Haberi: MHP'li Usta: Kuvvetler ayrılığı güvence altına alındı

MHP'li Usta: Kuvvetler ayrılığı güvence altına alındı

MHP'li Usta: Kuvvetler ayrılığı güvence altına alındı

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, yeni anayasa ile demokrasinin standartlarının yükseleceğini, kuvvetler ayrılığının güvence altına alındığını söyledi.
MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, 16 Nisan'daki halk oylaması çalışmaları kapsamında Samsun’un Havza İlçesi'nde partililerle bir araya geldi, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' hakkında bilgiler verdi. Erhan Usta, hükümet etme sisteminin daha iyi çalışması için referandum sonrası gerekli kanunların çıkarılacağını belirterek, yeni anayasa ile Cumhurbaşkanlığına sorumluluk yüklenirken demokrasinin standartlarının yükselmesi için ilave kanun düzenlemelerinin yapılacağını ve kuvvetler ayrıldığının güvence altına alındığını söyledi.
MHP’nin çizgisinde bir kırılma olmadığını belirten Erhan Usta, şöyle devam etti:
"Adalet ve Kalkınma Partisi ile koalisyon şartlarından bir tanesi de hukukun çiğnenmemesi, Cumhurbaşkanın hukuk ne öngörüyorsa o sınırlar içerisinde çekilmesi idi, hukukun çiğnenmesini ülkede yaşattığı sıkıntıları kurumların yıpranması ve yaşadığı sıkıntıları çok müşahede ettik. En son 15 Temmuz bunlardan bir tanesidir, kimse hukukun üzerinde değildir. Eğer hukukta bir problem varsa hukuktaki problem giderilmelidir ancak bu ülkede yaşayan her fert hukuka uymak zorundadır. Özelliklede ülkeyi yönetenlerin hukuka uyma zorunluluğu vardır bu da diğer bir sıkıntı. Dolayısıyla yaşanan bu fiili durum Türkiye’nin mukavemetini azaltıyor. Her gün sistem ile ilgili tartışmalar ülkeyi rejim bunalımına doğru götürüyordu. Türkiye’nin yönetimini daha üst bazda kurma ihtiyacı var. Bu referandumda esas olarak yapılmak istenen budur Türkiye’nin yönetimini hükümet etme sistemini bir üst fazda kurma girişimdir bu girişim. Birilerine çok fazla kızgın olabiliriz, çok fazla öfkeli olabiliriz, 15 yıl boyunca karşı karşıya siyaset yapmış olabiliriz. Bu meseleyi birilerinin meselesi gibi görmeyelim bu Türkiye’nin meselesi Kızgınlığımız gözümü köreltmesin bu bir şahıs için yapılan bir düzenleme değil. Türkiye için yapılan bir düzenleme aksi bir şey olmuş olsaydı buna en çok genel başkanımız karşı çıkardı. Yaşadığımız 15 yılın siyasetinde en ağır iftiralara maruz kalan kişi Devlet Bahçelidir ama ülke söz konusu olduğunda önce ülkem ve milletim diyen bir partinin yapması gereken şey ülkenin önündeki tıkanıkları açmaktır."
Yapılanın bir rejim değişikliği olmadığını söyleyen Usta, "Türkiye’nin ne isminde ne de unsurlarında bir değişiklik yapılmamıştır eski anayasa neye izin veriyor veya vermiyorsa yeni anayasa da aynı hükümlere bağlı olarak ele almaktadır. Bu ülkede federasyon tartışmalarının önünde dik duran bir parti böyle bir şeye müsaade etmeyecektir. Temel hassasiyetlere bakıldığında 'ben milliyetçiyim' diyen herkesin karşı çıkmaması lazım, yapılanlara karşı çıkmak Milliyetçi Hareket Partisinin temel felsefesine terstir" diye konuştu.

DHA

Loading...