Isparta Haberi: Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Freni boşalmış araba gibi (3)

Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Freni boşalmış araba gibi (3)

Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na: Freni boşalmış araba gibi (3)

'MİLLET PATRON HÜKÜMETLER AMELE'
Isparta'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği ile milleti devletin patronu haline getireceklerini belirterek, "Millet patron, hükümetler amele. Hükümetler millete hizmet edecek, patron millet olacak. Bu, CHP'nin işine gelmez. Çünkü CHP yukarıdan bakmayı sever, amelelik yapmayı istemez. Onlar tembeldir, çalışarak bugüne kadar hiç iş başına gelemediler. Hep dumanlı havayı kolladılar, vesayetleri takip ettiler, darbelerin arkasında durdular" dedi.
18 maddelik anayasa değişikliği ile milleti devletin patronu haline getirdiklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Geçmişte ne oluyordu Siz seçiyorsunuz, Ankara'ya gönderiyorsunuz ama seçtiğiniz hükümetin yetkileri dağıtılıyor. Ankara'da gizli ortaklar var. Bu da yetmiyor, çeteler, cuntalar, yetki verdiğiniz hükümetlere musallat oluyor, onları taciz ediyor, rahatsız ediyor, yetkilerine göz dikiyor. İşte bu değişiklik ile millet iradesi milletin verdiği güce kimse sulanamayacak, kimse ortak olamayacak. Bundan sonra cumhurbaşkanlarını ve hükümeti doğrudan millet seçecek, sandıkta siz seçeceksiniz."
YETKİYİ MİLLET VERİYOR
CHP'nin 'tek adam' eleştirilerine Isparta'da da yanıt veren Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:
"Yedi seçimdir kaybediyor ama tek adam olmaya devam ediyor. Neymiş 'Bütün yetkiler tek adamda toplanıyormuş, çok yetki veriliyormuş.' Millet yetkiyi kime veriyor Cumhurbaşkanına veriyor. Ne kadar yetki veriyor En az yüzde 50 yetki veriyor. Başka kime veriyor Meclis'e veriyor. Bunun dışında milletin yetki verdiği hiçbir güç yok. Çetelere, cuntacılara yetki yok. Kimde olacak yetki Tabii ki milletin seçtiğinde olacak, sizin seçtiğinizde olacak. Eskiden olduğu gibi yetki çetelerde mi olacak cuntacılarda mı olacak Siz seçtiniz, yetkiyi verdiniz, cuntalar, darbeciler, hükümetlere müdahale ettiler."
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile belirsizliklerin yok olacağını, krizlerin kaosların ortadan kalkacağını ileri süren Yıldırım, "Hükümet devrilebilir, seçim olabilir, darbe olabilir gibi söylentilere artık yer olmayacak. Seçtiğiniz hükümet 5 yıl boyunca hizmet üretecek, eser üretecek, sizlerin hayalini gerçeğe dönüştürecek. Ekonomi kat kat büyüyecek, daha da ileri gideceğiz. 14 senedir, hem üretiyoruz, hem hizmet yapıyoruz, hem de şeytan taşlıyoruz, şeytan taşlaya taşlaya onlardan vakit buldukça iş yaparak bugünlere geldik, yani engelli koşu yaptık, artık bundan sonra engelli koşu yok, engelsiz var, koşar adımlarla Cumhuriyetin 100. yılına emin adımlarla gideceğiz" dedi.
Başbakan Yıldırım, partisinin düzenlediği mitingin ardından Isparta Valiliği'ne geçti ve Vali Şehmus Günaydın'ı ziyaret etti.
YAKLAŞIK 10 BİN ISPARTALI
Isparta Valiliği önündeki 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, güller şehrinde 'Evet' sloganlarıyla karşılandı. Başbakan Yıldırım'a Isparta mitinginde Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Isparta milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Said Yüce, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek de eşlik etti. MHP Isparta İl Başkanı İsa Yalçın Ak Partili milletvekilleriyle birlikte miting aracı üzerinden halkı selamladı. Isparta'daki miting için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına giren herkes xray cihazından geçirildi, çanta ve üst araması yapıldı. Gazetecilerin çantalarını da bomba uzmanları inceledi. Miting alanında 'Dik dur eğilme bu millet seninle', Kararımız net tabi ki evet', 'Sayın Başbakanımız Güller ve Göller Diyarı Ispartamıza Hoşgeldiniz' pankartları yer aldı. Mitingi yaklaşık 10 bin Ispartalı izledi.

DHA