Sözcü Plus Giriş

Balıklar hayatta kalmak için alkol üretiyor!

Oksijenin bittiği donmuş göller gibi ortamlarda balıkların ölmemek için etil alkol ürettikleri ortaya çıktı bilim insanlarının yaptığı çalışma ilgi uyandırdı.

Sozcu.com.tr
09:25 -
Balıklar hayatta kalmak için alkol üretiyor!

İnsanlar ve genelde diğer omurgalı hayvanlar, oksijenin olmadığı bir alanda birkaç dakika içerisinde ölürler. Webtekno’da yer alan habere göre Oslo ve Liverpool Üniversiteleri’ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, oksijenin zamanla tükendiği donmuş göllerin altında yaşayan balıkların hayatta kalabilmek için etil alkol ürettikleri tespit edildi.

ALKOL ÜRETİYORLAR

Yapılan araştırmalara göre kısa sürede donmuş buzun altına gizlenmiş gölün oksijenini bitiren balıklar, anaerobik olarak üretilen laktik asidin etil alkole dönüşmesini sağlayarak hayatlarına devam edebiliyorlar. Omurgalılar arasında benzersiz bir özellik olarak kabul edilen ve bira mayası ile ilişkili olan bu farklı kabiliyetin goldfish(japon balığı) ve vahşi akrabaları, kabak sazanı gibi göl balıklarında ortaya çıktığını gözlemlendi.

Oslo Üniversitesi’nde yazar olarak görev yapan Dr. Cathrine Elisabeth Fegarnes, “Bu araştırma, biyolojik yeniliğin evrimi ve türlerin önceden rahatsız edilmeyen çevrelerde adaptasyonu için bütün genom duplikasyonlarının rolünü vurguluyor” dedi.

İLGİLİ HABERBilim insanları CRISPR tekniğiyle ilk kez sosyal davranışları değişmiş mutant karıncalar yarattıBilim insanları CRISPR tekniğiyle ilk kez sosyal davranışları değişmiş mutant karıncalar yarattıİLGİLİ HABERBilim insanları: Yoga, kas-iskelet ağrılarınız için düşündüğünüzden daha riskli bir aktivite olabilirBilim insanları: Yoga, kas-iskelet ağrılarınız için düşündüğünüzden daha riskli bir aktivite olabilir
Son güncelleme: android-time 09:27 12.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more