Sözcü Plus Giriş

Abbas, soykırım açıklamasında geri adım attı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Museviler hakkında söylediği ve anti-Semitizm olarak algılanan sözlerinden dolayı özür diledi ve bu ideolojiyi kınarken, İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan Yahudi soykırımını (Holokost) da "tarihin en alçak suçu" olarak niteledi.

Güncellenme: 15:12, 04/05/2018
Abbas, soykırım açıklamasında geri adım attı

Abbas Pazartesi günü yaptığı konuşmada Avrupa’daki Yahudilerin, dinlerinden ötürü değil, kendi davranışlarından dolayı katliama maruz kaldıklarını söylemişti. Filistin Ulusal Konseyi’nin (PNC) Ramallah’ta yaptığı dört günlük toplantısının sonunda yazılı bir açıklama yapan Abbas, “PNC önünde söylediklerimden, özellikle Musevi inancından olup incinenler olduysa, onlardan özür diliyorum. Herkesi temin ederim ki niyetim bu değildi. Musevi inancına ve diğer tüm tek tanrılı dinlere karşı duyduğum eksiksiz saygıyı buradan yinelemek isterim” ifadelerini kullandı.

İSRAİLLİ BAKAN ÖZRÜ REDDETTİ

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ise Abbas‘ın özrünü reddetti. Lieberman Twitter mesajında, “Abbas bir Holokost inkarcısıdır. Bu konuda doktora tezi vardır ve daha sonra Holokost’u inkar eden bir kitap da yazmıştır. Kendisini böyle görmek gerekir. Özrü kabul edilmiyor” dedi.