Reklamsız Sözcü

Kaşıkçı olayında ABD’den ilk yaptırım geldi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamada, "Kaşıkçı cinayetinden sorumlu Suudilerin vizelerini iptal edeceğiz" dedi.

Sozcu.com.tr
android-time 23:47
Kaşıkçı olayında ABD’den ilk yaptırım geldi
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamada, "Kaşıkçı cinayetinden sorumlu Suudilerin vizelerini iptal edeceğiz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu Suudilerin vizelerini iptal edeceğini açıkladı. Pompeo sorumlular hakkında Magnitsky yaptırımları uygulamak için Hazine Bakanı ile görüşeceğini belirtti.

Pompeo, “Bu gibi cezalar ABD’nin son sözü olmayacak. Açık bir şekilde şunu belirtelim ABD, Kaşıkçı’yı susturmak için yapılan bu acımasız şiddet olayına karşı hiçbir tölerans göstermeyecek” dedi.

MAGNITSKY YASASI NEDİR?

Küresel Magnitsky yasası. 8 Aralık 2016’da ABD kongresinden geçen ve dünya çapında insan hakları ihlali ve yolsuzluk sebebiyle ABD hazinesinin kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulamasına olanak veren yasadır. İsmini Rusya’da yolsuzlukları ortaya çıkaran ve 2009’da hapiste şüpheli bir biçimde ölen vergi denetmeni Sergei Magnitsky’den almaktadır.

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitski'nin, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti. Bu kapsamda 2012 yılında ABD'de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor.

 

İLGİLİ HABERSon dakika... 11 Kasım'da Trump ile Erdoğan arasında görüşme olabilirSon dakika... 11 Kasım'da Trump ile Erdoğan arasında görüşme olabilir

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:2426.10.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more