Sözcü Plus Giriş

Bu sevgi dolu kareye aldanmayın… O 6 milyon kişinin katili!

Alman diktatör Adolf Hitler'in az bilinen bir fotoğrafı ABD'de açık artırmada satıldı. Hitler'in Yahudi bir aileden gelen kız çocuğuyla çektirdiği fotoğrafı 11 bin dolara alıcı buldu.

Sozcu.com.tr
09:19 -
Bu sevgi dolu kareye aldanmayın… O 6 milyon kişinin katili!

İlk bakışta bir adamın bir kız çocuğuna sarıldığı bu kare, sevgi dolu bir anı gösteren normal bir fotoğraf gibi görünebilir. Ama yakından bakınca fotoğraf, görüntünün aksine, karanlık bir hikayeyi saklıyor; fotoğraftaki adam 6 milyon Yahudi’nin ölümünden sorumlu Adolf Hitler, kız çocuğu ise Yahudi bir aileden geliyor.

Hitler’i, Rosa Bernile Nienau ile gösteren 1933’ten kalma imzalı bu fotoğraf, ABD’de açık artırmada satıldı.

Maryland eyaletindeki Alexander Tarihi Müzayede Evi, fotoğrafçı Heinrich Hoffman’ın çektiği fotoğrafın 11 bin dolara satıldığını açıkladı.

Hitler, Rosa ile fotoğrafın çekildiği günden sonra arkadaş olmuş ancak fotoğrafın çekildiği tarihten 5 yıl sonra yanındaki yetkililerin müdahale etmesiyle, kızla iletişimi kesmişti.

MailOnline’a konuşan müzayede yetkilisi Bill Panagopulos, “Hitler propaganda amaçlı olarak çocuklarla fotoğraf çektiriyordu. Bu fotoğrafta çarpıcı olan şey ise küçük kıza gerçekten yakınlık gösteriyor gibi görünmesi. Fotoğrafı gördüğümde çok şaşırdım” dedi.

DOĞUM GÜNLERİ AYNIYDI

Hitler’in Yahudi kızla tanışması, doğum günlerinin aynı olması sayesinde oldu.

Müzayede evinin verdiği bilgiye göre, Rosa’yla annesi, o dönemde başbakan olan Hitler’in doğum gününü kutlamak üzere Hitler’in Alp Dağları’ndaki Berghof’ta bulunan evinin önünde toplanan kalabalık arasındaydı.

Hitler’in, doğum günlerinin aynı gün olduğunu öğrendikten sonra Rosa ve annesi Karoline’i evine davet ettiği, fotoğraflarının da orada çekildiği tahmin ediliyor.

Ancak yetkililer bir süre sonra Karoline’nin annesinin Yahudi olduğunu fark ediyor ve Rosa da bu nedenle Nazi hükümetinin gözünde Yahudi sayılıyor.

 

Hitler ile Rosa’nın iletişiminin kesilmesinden bir yıl sonra İkinci Dünya Savaşı başladı. 6 yıl süren savaşta 6 milyon Yahudi öldü. Savaş sırasında ölenlerden biri de Rosa’ydı. Rosa 1943 yılında, 17 yaşındayken Münih’te bir hastanede çocuk felcinden hayatını kaybetti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more