Sözcü Plus Giriş

Demirtaş Reuters’a konuştu: AKP destek kaybediyor

24 Haziran'da HDP'nin cumhurbaşkanı olarak lanse edilen Selahattin Demirtaş avukatı aracılığıyla Reuters'ın sorularını yanıtladı. Reuters'ın sorularını el yazısıyla yanıtlayan Demirtaş, "AKP hükümeti desteğini hızla kaybediyor. Ekonomi bir krize çekiliyor ve hükümet dibe batmadan önce kontrolü sağlamak istiyor" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:44, 05/05/2018
Demirtaş Reuters’a konuştu: AKP destek kaybediyor

Reuters, HPD’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile yazılı röportaj yaptı. Demirtaş ile avukatı aracılığıyla temasa geçen Reuters, röportajın detaylarını aktardı.

Soruları yanıtlayan Demirtaş, “Gösteriler yasaklandık, konuşmak yasaklandı, hükümeti eleştirmek yasaklandı, hatta barışı savunmak terör propagandası sayıldı. Böyle bir atmosferde adil seçim olmasını beklemek imkansız” dedi.

İlginizi ÇekebilirAdaylığı kesinleşen Demirtaş'tan ilk fotoğraflar geldi!Adaylığı kesinleşen Demirtaş'tan ilk fotoğraflar geldi!

Henüz hüküm giymediği için yasal olarak seçimlere girmesinin önünde bir engel olmadığını Reuters’a söyleyen Demirtaş, “Eğer yargı beni engellerse bu skandal ve suç olur” ifadesini kullandı. Reuters, HDP’nin yaklaşık yüzde 10-12’lik bir tabanı olduğunu aktarırken, partisinin meclise girmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Demirtaş, “Türkiye’yi 15 yıldır yöneten AKP ve Erdoğan, desteğin azalmasından dolayı endişenediği için erken seçime gitti. Kürt seçmenler, ‘ırkçı bir partiye’ oy vermeyecektir. AKP hükümeti desteğini hızla kaybediyor, ekonomi krize sürükleniyor” dedi. Demirtaş, “Türkiye’deki insanlar AKP’den bıktı ve onlardan kurtulmak istiyor ve AKP de bunu biliyor” yorumunu yaptı.

HDP EŞ BAŞKANI’NIN PASAPORTUNA EL KONULDU

25. dönem HDP İstanbul Milletvekili olan Doçent Sezai Temelli 15 Temmuz sonrası OHAL kapsamında yayınlanan 675 Sayılı KHK ile üniversiteden ihraç edilmişti. Temelli hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğu bildirildi.

HDP Eş Genel Başkanı, eski İstanbul Milletvekili Sezai Temelli sabah saatlerinde Almanya seyahati için İstanbul Atatürk Havalimanı'na gitti. Çıkış işlemleri sırasında Temelli'nin pasaportuna el kondu. Alınan bilgiye göre Temelli Almanya’da bazı seçim çalışmalarında bulunacak ve bir TV programına da katılacaktı.

Bu gelişme üzerine Temelli’nin sosyal medya hesabından, “HDP Seçim kampanyasından Notlar 2: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin pasaportuna el konuldu, yurtdışına çıkamıyor…” mesajı yayınlandı.