Erdoğan BBC Arapça’ya konuştu: Trump hata yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiliz BBC'nin Arapça yayınına konuştu. Erdoğan, İsrail'in Suriye'de gereksiz saldırganlığını eleştirirken, "Trump'ın ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşıması büyük bir hata" dedi.

Erdoğan BBC Arapça’ya konuştu: Trump hata yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBC Arapça’ya açıklamalarda bulundu. İsrail basınında da geniş yer alan röportajda Erdoğan, bölgedeki durumu değerlendirdi. Erdoğan, İsrail’in Suriye’ye karşı gereksiz bir saldırgan tutum sergilediğini ifade ederken, “İsrail Ortadoğu’yu korkutuyor ve bölgeyi savaşın eşiğine getiriyor” ifadesini kullandı.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la yapılan nükleer anlaşmadan ayrılmasını da eleştirdi. Erdoğan, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyarak ABD Büyükelçilik binasını oraya taşımasının da büyük bir hata olduğunu söyledi. Aynı ifadeyi geçen hafta CNN’e konuştuğunda da kullanan Erdoğan, “Doğu Kudüs Filistin’in başkenti ve bir gün Filistin eyaleti kurulduğunda Türkiye elçiliği oraya açılacaktır” dedi. Erdoğan bu hareketin ABD’yi diplomatik açıdan izole ettiğini söylerken, “ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyarak, müttefiklerini kaybetme riskini göze aldı” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...