Sözcü Plus Giriş

İç savaşın izleri gün yüzüne çıkıyor! Şimdiye dek bulunan en büyük toplu mezar

Sri Lanka'da 26 yıl süren iç savaşın yarattığı yıkımın yeni izleri ortaya çıkıyor. Bulunan son toplu mezarın ülkede şu ana kadar ortaya çıkarılan en büyük toplu mezar olduğu tahmin ediliyor.

09:51 -
İç savaşın izleri gün yüzüne çıkıyor! Şimdiye dek bulunan en büyük toplu mezar

Yetkililer mezarda en az 230 ceset kalıntısı buldu. İlk ortaya çıkarıldığında ise mezarda 90 kadar ceset bulunduğu belirtilmişti.

Mahkeme toplu mezar bölgesinde daha detaylı kazı ve inceleme yapılması emri verdi.

Toplu mezar, ada ülkesinin kuzeybatısındaki Mannar kenti yakınlarında ağustos ayında bulundu. Cesetlerin kimlere ait olduğu ve nasıl öldükleri bilinmiyor.

Kazı çalışmasını yürüten ekipten Profesör Raj Somadeva, bulunan kemiklerin çok dağınık bir halde olduğunu ve kimlik tespiti yapmanın imkansız olduğunu belirtti. Toplu mezarda bulunan kemikler bölge mahkemesine teslim edildi.

İnsan hakları örgütleri, 1983-2009 yılları arasında yaşanan iç savaşta 20 bin insanın ortadan kaybolduğunu tahmin ediyor.

Ordu ile ayrılıkçı Tamil Kaplanları arasındaki savaşta en az 100 bin kişi ölmüştü. İnsan hakları örgütleri sivil ölümlerinden hem orduyu, hem de Tamil Kaplanları’nı sorumlu tutuyor.

Yıllar süren uluslararası çabalardan sonra Sri Lanka hükümeti bu yıl başında iç savaş sırasında kaybolanların akıbetini araştırmak için özel bir komisyon kurdu.

Son güncelleme: 09:53 22.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more