Sözcü Plus Giriş

Merkel de o etkinlikte Çavuşoğlu’na eşlik edecek

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te aşırı sağcı dört Alman'ın kundakladığı evde hayatını kaybeden Türkler için anma törenine Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katılacağı öğrenildi.

Sozcu.com.tr
15:19 -
Merkel de o etkinlikte Çavuşoğlu’na eşlik edecek

Westdeutsche Zeitung’un Düsseldorf ve Berlin’deki hükümet çevrelerinden edindiği bilgiye göre Almanya Başbakanı Merkel, Solingen’de hayatını kaybedenleri anmak için 29 Mayıs tarihinde Düsseldorf’ta düzenlenecek anma törenine katılacak. Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanlık Dairesi’nde yapılacak törene Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve saldırıda yakınlarını kaybeden Mevlüde Genç’in de katılacağı belirtiliyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ise aynı gün öğleden sonra Solingen’de düzenlenecek anma töreninde yer alacağı öğrenildi. 29 Mayıs 1993 tarihinde aşırı sağcı dört kişi Solingen’de Türklerin oturduğu bir binayı kundaklamış, saldırıda Mevlüde Genç iki kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybetmişti. 1995 yılında cinayetten hüküm giyen failler cezalarını çektikten sonra tahliye edilmişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more