Reklamsız Sözcü

Robin Hood bankacı! Yoksulların hesabına 7 milyon TL aktardı

İtalya'nın kuzeyindeki bir kasabada banka müdürlüğü yapan bir adamın, zengin müşterilerin hesaplarından yoksulların hesaplarına 1 milyon euro ( 7 milyon TL) aktardığı ortaya çıktı.

android-time 15:43
Robin Hood bankacı! Yoksulların hesabına 7 milyon TL aktardı
İtalya'nın kuzeyindeki bir kasabada banka müdürlüğü yapan bir adamın, zengin müşterilerin hesaplarından yoksulların hesaplarına 1 milyon euro ( 7 milyon TL) aktardığı ortaya çıktı.

Forni di Sopra kasabasında Banca di Carnia e Gemonese’de müdürlük yapan Gilberto Baschiera, İtalya’da mali krizin etkisini hissettirmeye başlamasından sonra emeklileri ve gençleri yalnız bırakan sisteme isyan etti.

2009 yılında bir müşterinin kredi başvurusu banka tarafından reddedilince, Baschiera duruma müdahale etmeye karar verdi. Bu tarihten itibaren, kredi başvurusu reddedilen ya da maddi durumu kötü olan banka müşterilerinin hesaplarına azar azar para aktarmaya başladı.

Mahkemede verdiği ifadeye göre Baschiera, bu şekilde maddi durumu iyi olmayan müşterilerin hesaplarında daha fazla para görüneceğini ve kredi almaya hak kazanacaklarını hesaplıyordu. Bu krediler çıktıktan sonra da aldığı parayı sahiplerine iade etmeyi planlıyordu.

Ancak bazı krediler çıkmayınca ve bazı müşteriler de “ödünç” parayı iade etmeyince Baschiera’nın sistemi açık vermeye başladı.

İtalyan basını tarafından ‘Robin Hood bankacı’ olarak adlandırılan Baschiera 7 yıl içinde 1 milyon euro’nun (7 milyon TL) üzerinde parayı zenginlerin hesaplarından alıp fakirlere aktardı.

7 yılın sonunda yakayı ele veren Baschiera hakkında görevini kötüye kullanmak ve dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı.

‘Bir daha olsa yapmam’

Baschiera, mahkemeyle iş birliği yapması ve kendi zimmetine para geçirmemiş olması nedeniyle 2 yıl hapse mahkum edildi ve bu ceza ertelendi.

Ancak Baschiera bankadaki işinden kovuldu ve evine el konuldu.

Corriere della Sera gazetesinde konuşan 50 yaşındaki eski banka müdürü, “Her zaman, görevimizin yalnızca müşterilerin birikimlerini korumak değil aynı zamanda ihtiyacı olanların yardımına koşmak olduğunu düşünmüşümdür” dedi.

Baschiera, olay ortaya çıkınca hesaplarından para aldığı müşterileri tek tek arayıp bunu neden yaptığını anlatmış. Ancak şimdi, geçmişe dönebilse aynı şeyi yapmayacağını söylüyor.

Yardım ettiği bazı müşterilerin olay ortaya çıkınca kendisine destek vermediğinden şikayet eden Baschiera, “Bazıları hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Yardım ettiğim kişilerden bile dayanışma görmedim. Bir daha aynı şeyi yapmazdım. Çok büyük bedel ödedim” diyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:1504.10.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more