Sözcü Plus Giriş

Venezeula, Maduro’ya suikast girişimi için 3 ülkeyi işaret etti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik suikast girişiminde üç Latin Amerika ülkesinin diplomatlarının rol oynamış olabileceği iddia edildi.

23:29 -
Venezeula, Maduro’ya suikast girişimi için 3 ülkeyi işaret etti

Venezuela İletişim Bakanlığı yetkilisi Jorge Rodriguez, başkent Caracas’ta Kolombiya, Şili ve Meksika büyükelçiliklerinde çalışan personelin, suikast girişimini düzenleyenlere ya destek verdiklerini ya da yardım etmek istediklerini söyledi.

Rodriguez, suikast girişimiyle ilgili gözaltına alınanlardan birinin, ifadesinde, saldırıda Şili Büyükelçiliğinin rolü olduğunu ima ettiğini, diğerlerinin de Kolombiya sınırı yakınında eğitildiklerini itiraf ettiklerini kaydetti.

Latin Amerika ülkelerinin yönetimlerine konuyla ilgili soruşturma başlatmaları çağrısında bulunan Rodriguez, “Tutukluların itiraflarını, Meksika, Şili ve Kolombiya dışişleri bakanlarına sunmaya hazırız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu'nun Maduro ziyaretine 'Diriliş' damga vurduÇavuşoğlu'nun Maduro ziyaretine 'Diriliş' damga vurdu

ÜLKELER SUÇLAMALARI REDDETTİ

Venezuelalı yetkililerin, suikast girişimiyle ilgili dün üç kişiyi daha gözaltına aldığı belirtildi. Kolombiya, Şili ve Meksika hükümetleri ise Rodriguez’in suçlamalarını reddetti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya, ağustosta başkent Caracas’ta bir törende konuşma yaptığı sırada patlayıcı yüklü dronelar ile saldırı düzenlenmişti. Maduro’nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 7 asker yaralanmıştı.

Kendilerine “Tişört Giyen Askerler” adını veren bir grup, Twitter’da yaptıkları paylaşımda saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. AA

Son güncelleme: 23:31 24.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more