Sözcü Plus Giriş

Yolsuzluk iddiaları ortalığı karıştırdı… Açıklamayı duyan bunu yaptı!

Irak'ta Merkez Bankası Başkanı Ali Allak'ın, 5 yıl önce yaklaşık 6 milyon dolarlık banknotların yağmurların yol açtığı selde zarar görerek kullanılamaz hale geldiğini açıklaması yolsuzluk tartışmalarını beraberinde getirdi. Sosyal medya kullanıcıları kağıt paraların saatlerce içinde su bulunan bardakta bekletildiğini gösteren videolar paylaşırken, Merkez Bankası ise zararın sadece baskı maliyeti kadar olduğunu duyurdu

Sozcu.com.tr
08:31 -
Yolsuzluk iddiaları ortalığı karıştırdı… Açıklamayı duyan bunu yaptı!

Merkez Bankası Başkanı Ali Allak, çağrıldığı parlamento oturumunda, Rafideyn isimli devlet bankasında bulunan 7 milyar dinarın (yaklaşık 6 milyon dolar) 2013 yılında yağmurların neden olduğu selde tamamen zarar gördüğünü açıkladı. Bu açıklama “Irak’ta yolsuzluk yapıldığı” tartışmalarını beraberinde getirdi.

Allak’ın açıklamalarına tepki gösteren Şii lider Mukteda es-Sadr, banknotların kullanılamaz hale gelmesinin ardında yolsuzlukların yattığını öne
sürerek, buna neden olanların yargıya teslim edilmesini istedi.

Ülke vatandaşları, Allak’ın açıklamalarını gerçekçi bulmayarak, sosyal medyada “Irak’taki kağıt paraların uzun saatler suda kalsa bile zarar görmeyeceğine” dikkat çekti. Sosyal medyada “kağıt paraların saatlerce içinde su bulunan bardakta bekletildiğini gösteren” videolar yayınlandı.

Irak Merkez Bankası’ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada, kullanılamaz hale gelen söz konusu paraların bu olay (sel) yaşanmasa da zamanında yenileriyle değiştirileceği belirtildi.

Açıklamada, banknotların kullanılamaz durumda olmasının 6 milyon dolarlık zarar edilmesi anlamına gelmediği, sadece baskı maliyeti tutarınca zarar oluştuğu bilgisi paylaşıldı.

Uluslararası raporlara göre Irak, en çok yolsuzluk yapılan ülkeler arasında bulunuyor. Ülkede yıllık petrol satışından milyarlarca dolar gelir elde edilse de hükümetler vatandaşların su, elektrik, sağlık ve güvenlik gibi en temel hizmet ve yaşam ihtiyaçlarını karşılamada başarısız oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more