Yunanistan’dan iki Rus diplomata sınır dışı kararı

Yunan basınında Atina’nın 2 Rus diplomatı sınır dışı ettiği, 2 Rus diplomata da ülkeye giriş yasağı getirdiği belirtildi.

Yunanistan’dan iki Rus diplomata sınır dışı kararı

Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan'dan 2 Rus diplomat sınır dışı edildi, 2 Rus diplomatın da ülkeye girişi yasaklandı.

Atina'nın aldığı kararın gerekçesi olarak Yunanistan'ın içişlerine müdahale niteliğinde eylemlerde bulunmaları ve ulusal güvenliği tehdit etmeleri iddiası gösterildi.

Haberde “Atina'nın diplomatlara yönelttiği suçlamalar arasında bilgi toplama ve yayma, devlet görevlilerine rüşvet vermek yer alıyor” ifadeleri yer aldı. Kararın amacının Rusya'nın Yunanistan'daki etkisini arttırma girişimlerine karşılık vermek olduğu iddia edildi.

Öte yandan haberde Yunanistan'ın Rusya ile iyi ilişkiler geliştirmek, iki ülkenin dostluğuna katkıda bulunmak, hükümetler arası işbirliği ile ülkelerde bulunan sivil toplum kuruluşlarının birbiriyle etkileşimini arttırmak istediği; ancak bunun karşılıklı olarak toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygı ile mümkün olduğu görüşünü savunduğu vurgulandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...